Kornel Kubík Rôzne

Na tejto strednej škole štartuje nový projekt: Študenti sa budú vzdelávať vo firmách ako v Nemecku

Na Strednej premyslenej škole Bzinská v Novom Meste nad Váhom štartuje nový projekt duálneho vzdelávania vytvorený podľa nemeckého vzoru. Firmy si vyberú študentov, budú sa starať o ich praktickú výučbu a následne budú zamestnaní vo firmách.

Ilustračný obrázok k článku Na tejto strednej škole štartuje nový projekt: Študenti sa budú vzdelávať vo firmách ako v Nemecku
Zdroj: TASR

Spolupráca na pilotnom projekte duálneho vzdelávania v odboroch elektrotechnika, strojárstvo a kovovýroba je hlavným cieľom dnešného podpísania memoranda medzi Strednou priemyselnou školou Bzinská v Novom Meste nad Váhom, Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK) a Slovensko-nemeckou obchodnou a priemyselnou komorou (SNOPK).

Po overení štyroch experimentálnych študijných odborov budú môcť žiaci v novom školskom roku 2015/2016 študovať v Strednej priemyselnej škole Bzinská v Novom Meste nad Váhom podľa nemeckého vzoru v odboroch mechatronik, priemyselný mechanik, elektrotechnik, NC frézar. Pôjde o nový projekt duálneho vzdelávania, ktorý zatiaľ neimplementovali v žiadnej slovenskej strednej škole.

60 percent praktickej výučby priamo v podnikoch

„Vychádzame zo skúseností v rámci nemeckých učebných plánov a najmä z postrehov ich zamestnávateľov. TSK zabezpečí materiálovo-technologické vybavenie školy nielen z vlastných finančných prostriedkov, ale aj z fondov EÚ. Veľmi dôležitou vecou je, že zamestnávatelia, s ktorými bolo podpísané memorandum v minulosti, si vyberú žiakov zo základných škôl a škola ich pripraví pre tieto firmy. Je to veľmi dobre nastavený princíp, lebo študenti a žiaci budú vychovávaní a pripravovaní práve pre požiadavky trhu práce. Sľubujeme si od toho, vo vzdialenejšom horizonte, že začne postupne klesať nezamestnanosť,“ priblížil predseda TSK Jaroslav Baška.

Zámer zaviesť nemecký systém duálneho vzdelávania v SPŠ Bzinská prezentovali zástupcovia Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory zriaďovateľovi (TSK) v októbri tohto roku. Študenti, ktorí prejavia záujem o takýto druh štúdia, absolvujú 60 percent praktickej výučby priamo v podnikoch, zvyšných 40 percent pripadne na teoretickú výučbu v škole. Štvorročné štúdium by malo byť ukončené maturitnou skúškou a výučným listom, resp. certifikátom, ktorý udelí samotná firma.

Študenti nájdu vo firmách prax aj zamestnanie

„Projekt je prvým na Slovensku. Kľúčovým faktom je to, že firmy sú zodpovedné za veľkú časť odbornej praxe. Firmy si vyberú študentov, budú sa starať o ich praktickú výučbu a následne budú zamestnaní vo firmách. Teší nás, že sa tento projekt realizuje v TSK, v ktorom je veľa nemeckých firiem. Je dobrým signálom pre firmy, že kraj investuje do mladých ľudí,“ povedal Guido Glania, zástupca SNOPK.

Ciele memoranda a pilotný projekt podporil aj Peter Rebro, poverený riadením Strednej priemyselnej školy v Novom Meste nad Váhom. „Naši absolventi majú najnižšiu mieru nezamestnanosti. V súčasnosti končí 70 až 80 žiakov a všetci majú uplatnenie. Žiaci tretích a štvrtých ročníkov už aj teraz praxujú vo firmách, no bude nutné upraviť osnovy, keďže objem praxe sa zvýši. V týchto dňoch propagujeme technické vzdelávanie v regióne a hľadáme spôsoby, ako toto štúdium zatraktívniť,“ uviedol.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM