Kornel Kubík Rôzne

Poznáme novinky na základných školách: Ako to bude s povinnými cudzími jazykmi?

Minister školstva dnes predstavil zmeny na základných školách. Po novom bude viac praktického vyučovania, ale aj ďalších predmetov. Minister vysvetlil tiež to, ako to bude s povinnými cudzími jazykmi na druhom stupni.

Ilustračný obrázok k článku Poznáme novinky na základných školách: Ako to bude s povinnými cudzími jazykmi?
Zdroj: TASR

Viac hodín prírodovedných predmetov, fyziky, biológie, chémie, matematiky a informatiky, či návrat prvouky obsahuje aktualizovaný Štátny vzdelávací program (ŠVP) pre prvý a druhý stupeň základných škôl. Jeho znenie dnes predstavil minister školstva Juraj Draxler. Zároveň potvrdil, že ŠVP pre základné školy bude mať dva varianty.

„Štátne vzdelávacie programy prinášajú rámcový učebný plán, ktorý je delený po ročníkoch. To bola dlhodobá požiadavka, aby učivo bolo rozdelené po ročníkoch. Napriek tomu dávame aj otvorený variant rámcových učebných plánov. Teda možnosť pre školy rozdeliť si hodinové dotácie a vzdelávacie štandardy, tak ako to oni uznajú za vhodné,“ vysvetlil Draxler. Tento variant podľa jeho slov prináša flexibilitu, ktorú chceli učitelia mať.

Cudzie jazyky

Angličtina bude povinný jazyk od tretieho ročníka. Od siedmeho ročníka pribudne druhý jazyk, ten však nebude povinný. „Treba si uvedomiť, že naozaj v mnohých prípadoch v našej krajine jednoducho dieťa má už len tú slovenčinu ako ďalší jazyk. Lebo v tom domácom prostredí sa rozpráva iným jazykom. A od takýchto detí požadovať, aby mali v základnej škole ešte angličtinu a ešte ďalší cudzí jazyk, by naozaj nebolo vhodné,“ ozrejmil šéf rezortu školstva. Škola však bude mať povinnosť druhý cudzí jazyk žiakom ponúknuť. Tí si budú môcť vybrať z nemeckého, ruského, francúzskeho, talianskeho a španielskeho jazyka.

Finančná gramotnosť či varenie

Posilňuje sa napríklad aj praktické vyučovanie na prvom a druhom stupni. Ministerstvo chce v tejto súvislosti využiť eurofondy, aby školy vybavili potrebným náradím v dielňach. Chcú tak spraviť v priebehu dvoch – troch rokov. V prípade, že škola nemá dielne, bude môcť vyučovať predmet ekonomika domácnosti, v rámci ktorého sa budú deti napríklad učiť variť či rozvíjať finančnú gramotnosť. ŠVP taktiež posilňuje telesnú výchovu na prvom stupni či výtvarnú a hudobnú výchovu.

„ŠVP má za cieľ posilniť učebno-bádateľský prístup k získavaniu vedomostí. Snažil sa akcentovať aktívne získavanie vedomostí a zručností,“ dodal Draxler. Dokument má byť zverejnený v nasledujúcom období na webových stránkach Štátneho pedagogického ústavu. Štátny vzdelávací program začne platiť od septembra 2015.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM