Absolventi sa obávajú o svoju budúcnosť: Koľko mesiacov plánujú hľadať prvú prácu?

Až šesť z 10 absolventov vysokých škôl na Slovensku sa obáva o svoju budúcnosť. V porovnaní s ich rovesníkmi z Európy sú však slovenskí študenti optimistickejší. Vyplýva to z najnovšej analýzy Poštovej banky.

Kornel Kubík
Ilustračný obrázok k článku Absolventi sa obávajú o svoju budúcnosť: Koľko mesiacov plánujú hľadať prvú prácu?
Zdroj: Webnoviny.sk

Podľa údajov európskeho štatistického úradu Eurostat je v súčasnosti na Slovensku bez práce tretina mladých ľudí vo veku do 25 rokov, majúcich štúdium už za sebou. Za ich najväčší hendikep označila analytička Poštovej banky Dana Špacírová nedostatok praxe a chýbajúce pracovné návyky. „Mladým Slovákom nepomohla ani hospodárska kríza. Pred jej vypuknutím bola totiž na Slovensku nezamestnaná iba približne pätina mladých ľudí,“ doplnila.

Prácu plánujú hľadať 5 mesiacov

Slovenskí absolventi ekonomických smerov si podľa prieskumu Graduate Barometer za rok 2013 rezervujú na nájdenie prvého zamestnania 4,6 mesiaca. Ich európski kolegovia sú väčší pesimisti a počítajú s tým, že hľadanie práce im zaberie až 5,5 mesiaca.

Väčší optimizmus badať u našich absolventov aj v otázke očakávaného počtu rozposlaných žiadostí o prijatie do zamestnania. Zatiaľ čo mladí Slováci plánujú zaslať svojim potenciálnym zamestnávateľom 30 životopisov, Európania odhadujú počet rozposlaných žiadostí o zamestnanie až na 38 kusov.

Plat očakávajú 1000 eur

Slovenskí vysokoškoláci sú vo svojich platových nárokoch v porovnaní s Európanmi skromnejší. „Kým mladí európski ekonómovia sú pripravení pracovať za viac ako 1800 eur v hrubom, tak slovenskí absolventi očakávajú mesačne ‚iba‘ tisícku,“ priblížila Špacírová.

Z analýzy ďalej vyplýva, že mladí Slováci ponúkajú svojmu prvému zamestnávateľovi vernosť, keďže uňho plánujú odpracovať 6,4 roka. Absolventi z Európy však tiež nemajú v úmysle zobrať rýchlo nohy na plecia, u prvého zamestnávateľa mienia zotrvať 5,3 roka. Slovenskí vysokoškoláci sa v súvislosti s hľadaním práce nebránia ani sťahovaniu. Traja z 10 majú dokonca v úmysle hľadať po skončení štúdia vhodné zamestnanie v zahraničí.

Zdroj: TASR