Kornel Kubík Rôzne

Kritika Beblavého na adresu Čaploviča: Školám ide z 280 miliónov iba 8 percent!

Z eurofondov, ktoré prerozdeľuje ministerstvo školstva, podľa Miroslava Beblavého iba osem percent z 280 miliónov eur putuje školám, ktoré o ne medzi sebou súťažia cez projekty. Podľa ministerstva školstva však poslanec za SDKÚ iba preukázal svoju nevedomosť.

Ilustračný obrázok k článku Kritika Beblavého na adresu Čaploviča: Školám ide z 280 miliónov iba 8 percent!
Zdroj: Webnoviny.sk

Kam putujú podľa Beblavého zvyšné eurá?

Podľa Miroslava Beblavého zvyšné peniaze smerujú do organizácií, ktoré ministerstvo kontroluje. Viac ako 95 miliónov eur zostane v ministerských inštitúciách spravujúcich projekty. Väčšinu z toho zhltnú platy a vybavenie úradníkov, nájmy či cestovné.

Až 160 miliónov podľa jeho slov ide vonkajším dodávateľom. Za tieto peniaze sa podľa poslanca: „Buď nakupujú veci, ktoré nemajú zmysel, alebo sa nakupujú veci, ktoré majú zmysel, ale nakupujú sa predražené.“ Napríklad podľa neho absolútne zbytočná informačná kampaň k celoživotnému vzdelávaniu za tri milióny eur. Alebo informačný systém Národnej sústavy kvalifikácií za 15 miliónov eur, ktorý sme mohli mať od Českej republiky zadarmo, respektíve za niekoľko tisíc eur za úpravu a preklad.

Za tieto peniaze môže mať každý žiak aj učiteľ tablet

Pre lepšiu predstavivosť, o akú veľkú sumu ide, Beblavý uvádza: „Za 280 miliónov eur by každý žiak základnej a strednej školy a každý učiteľ základnej a strednej školy mohli dostať napríklad tablet. Takto by sme mohli byť na sto percent vybavení technikou. Alebo by každý pedagogický zamestnanec mohol dostať k platu 4 307 eur.“

Za čias predošlých ministrov putovala na školy podľa Beblavého asi polovica alebo väčšina peňazí. Poslanec preto ministra školstva Dušana Čaploviča vyzval, aby prehodnotil rozdeľovanie eurofondov.

Ako na to reaguje ministerstvo školstva? Podľa hovorcu ministra Michala Kaliňáka chce Beblavý iba spochybniť výrazný úspech čerpania eurofondov a preukázal „obrovskú hĺbku nepoznania a šírku neznalosti eurofondov.“

Poslanec sa kvôli chybám v súťažiach chce obrátiť na úrad pre verejné obstarávanie, aby ich preveril a čerpanie eurofondov chce kontrolovať aj cez školský parlamentný výbor.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM