Mladí fyzici získali bronz na medzinárodnej súťaži

Slovenskí reprezentanti na 25. ročníku Turnaja mladých fyzikov v nemeckom Bad Salgau pri Stuttgarte, súperili s tímami z celého sveta.

Jaroslav Dodok

Mladí fyzici mali na zlato[/size][/co­lor]

Bronzovú medailu vyhrali pri zisku 190,1 bodu, pričom od zlatej ich delilo len 1,8 bodu. **„Napriek tomu, že nám strieborné medaily tesne unikli, s výsledkom sme spokojní. Nechali sme za sebou aj takých silných súperov, ako sú napríklad Poľsko, Austrália a Čína,“ **hovorí slovenský predseda odbornej komisie Turnaja mladých fyzikov František Kundracik.

Víťazom medzinárodného kola sa stalo družstvo z Južnej Kórey, ktoré obhájilo svoje vlaňajšie víťazstvo, druhý skončil Singapur a posledný Irán.

Slovensko malo silný tím[/size][/color]

V rámci súťaže slovenský tím zastupovali kapitán Marco Bodnár (Gymnázium J. Hronca, Bratislava), Michal Hledík (Gymnázium J. Hronca, Bratislava), Adam Dej (Gymnázium Pezinok), **Matej Badin **(Gymnázium J. Hronca, Bratislava) a **Kamila Součková **(Škola pre mimoriadne nadané deti, Bratislava).

Vedúcimi tímu boli Tomáš Bzdušek a Boris Vavrík z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. V úlohe nezávislých porotcov sa na súťaži zúčastnili Martin Plesch z Fyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) a František Kundracik z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. Obaja slovenskí porotcovia s ostatnými pripravili už aj úlohy pre ďalší ročník súťaže.

Navštívili Stuttgarte, či Bodamské jazero[/size][/co­lor]

Popri súťaži ostal mladým fyzikom čas aj na spoznávanie hosťujúcej krajiny. Organizátori im pripravili výlet k Bodamskému jazeru, kde v meste Friedrichshafen navštívili múzeum grófa Zeppelina s modelom obytného priestoru jeho slávnej vzducholode.

V Stuttgarte navštívili továreň firmy Daimler. Plesch a Kundracik v tom čase pracovali spolu s ostatnými členmi medzinárodného výboru na úlohách pre nasledujúci ročník súťaže. Zároveň sa definitívne potvrdilo, že v roku 2013 sa súťaž bude konať v Taipei na Taiwane.

student24/tasr ilustračné foto: student24

Tento článok nie je možné komentovať.