Jaroslav Dodok Rôzne

Mladí reportéri odhaľujú prešľapy o ktorých sa často mlčí: Víťazi postúpili na medzinárodné kolo!

Nelegálne skládky či plytvanie potravinami. Mladí reportéri zo stredných a základných škôl objavujú tajomstvá investigatívnej žurnalistiky. Už v mladom veku pripravujú reportáže, v ktorých sa venujú problémom životného prostredia. Pozrite sa, čo odhalili tento rok...

Ilustračný obrázok k článku Mladí reportéri odhaľujú prešľapy o ktorých sa často mlčí: Víťazi postúpili na medzinárodné kolo!
Zdroj: Dnes24.sk

V uplynulom školskom roku prihlásili do národného kola súťaže Mladí reportéri 165 príspevkov v kategóriách reportážny článok, fotografia a video. Odborná porota ocenila najmä aktuálne témy a ich reportážne spracovanie.

Postúpili na medzinárodnú súťaž

Reportéri na prvých troch miestach budú ocenení vecnými cenami a pozvánkou na praktický trojdňový Litter Less workshop. Víťazné práce postupujú do medzinárodného kola súťaže, kde sa stretnú s víťazmi z vyše dvadsať krajín zapojených do programu Mladí reportéri pre životné prostredie z celého sveta.

Mladí reportéri sa venovali témam, ktoré trápia ľudí v mestách a obciach, kde žijú. Skúmali napríklad dopad rekonštrukcie rozvodov kúrenia na zeleň v Novej Dubnici, znečistenie Slovenského raja turistami, nelegálne skládky odpadu v Bošáci a Seredi či znečistenie brehov riek. V rámci kampane Litter Less sa zaoberali témami ako zber použitých batérií a jedlého oleja, nákup „z druhej ruky“, spracovanie bioodpadov a zber plastových fliaš „bez vzduchu“.

Začali od seba

Úlohou Mladých reportérov je však nielen upozorňovať na problémy životného prostredia, ale aj hľadať riešenia a inšpirovať okolie príkladmi dobrej praxe. Žiaci ZŠ Majcichov pod vedením učiteľky RNDr. Ľubice Hildebrandovej na príklade spracovania nevypitej jablkovej šťavy (zabezpečovanej z programu Školské ovocie) na džem vysvetľujú spolužiakom, deťom z materskej školy a obyvateľom obce ako minimalizovať plytvanie potravinami. Ako uvádzajú vo svojom článku Jablká by mali radosť:*** „Nie každému je jedno, koľko sa plytvá… Začali sme od seba.“***

Práce hodnotila porota zložená z odborníkov na regionálne médiá, životné prostredie a environmentálne vzdelávanie: Lucia Szabová (Greenpeace), Radovan Stoklasa (fotograf), Eva Mišovičová, (novinárka), Monika Gluzeková (vedúca Krúžku filmovej tvorby), Miroslava Piláriková (koordinátorka programu Zelená škola) a Richard Medal (riaditeľ Centra environmentálnych aktivít Trenčín). Porotu doplnila Magdaléna Hrabcová zo spoločnosti Wrigley, sponzor kampane Litter Less pre menej odpadu.

Vyskúšali si prácu svetových agentúr

Celkovo porota najviac vyzdvihla prácu skupiny reportérov zo Súkromnej ZŠ v Novej Dubnici, ktorí formou príspevkov vo všetkých súťažných kategóriách upozornili na problém dopadov rekonštrukcie rozvodov kúrenia na zeleň a kvalitu života. Porotcovia ocenili výber témy, ktorá trápila celé mesto, ako aj jej kvalitné a komplexné spracovanie. Podľa Radovana Stoklasu pracovali reportéri v súlade s trendmi svetových agentúr, keď tému spracovali zároveň formou článku, fotografií aj videa a tak sa snažili zasiahnuť čo najširšiu verejnosť.

Rýchle správy

Najčítanejšie