Rôzne

Odborníčka na školstvo: Systém vzdelávania by sa mal zmeniť, vyhovuje iba tretine žiakov

Spôsob výučby na školách sa za posledné obdobie veľmi nezmenil. Súčasné nastavenie systému vzdelávania na Slovensku vyhovuje približne iba jednej tretine žiakov.

Ilustračný obrázok k článku Odborníčka na školstvo: Systém vzdelávania by sa mal zmeniť, vyhovuje iba tretine žiakov
Zdroj: Dnes24.sk

Uviedla to Zuzana Zimenová z občianskeho združenia Nové školstvo, ktorá bola dnes jednou z diskutujúcich na konferencii ministerstva školstva na tému Okrúhly stôl o slovenskom školstve 2015.

„To sú deti, ktoré sú naozaj vysoko inteligentné, sú vysoko motivované samé od seba, majú jednoducho takú osobnostnú výbavu, že sú ambiciózne a vedia v tom systéme dobre prosperovať,“ vysvetlila Zimenová. Ďalšia tretina žiakov sa podľa jej slov v systéme stráca. „Jednoducho, nie sú takto motivovaní, nemajú takéto danosti a potrebujú pomoc. A v tých tradičných systémoch táto pomoc neprichádza,“ priblížila. Posledná tretina sú deti, ktoré cez systém prejdú, ale systém im nepomôže ani neublíži.

Systém vzdelávania by sa tak podľa jej slov mal zmeniť. „Predchádzať by mu mala dobrá vízia a tá nová vízia, niečo ako nová správa o stave školstva, by mala zadefinovať, že na každom jednom dieťati nám záleží, a ten vzdelávací systém jednoducho pretvoriť tak, aby dokázal pomôcť každému jednému dieťaťu,“ dodala.

Podľa jej slov existujú krajiny, ktoré takúto cestu zmeny systému školstva nastúpili. Príkladom je Fínsko, kde organizovali širokú spoločenskú diskusiu. „Potom, keď sa zjednotili na tom, že naozaj ide o deti a že tým deťom treba pomôcť, tak vytvorili proces strategických krokov a opatrení,“ vysvetlila Zimenová. Výsledky takejto zmeny podľa jej slov vidno až o 10 či 15 rokov.

O problémoch v školstve dnes v Bratislave diskutovali aj zástupcovia stavovských a odborových združení či zástupcovia zamestnávateľov a samosprávy.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM