Dávid Hrdý Práca

Práca sa jej hľadala ťažko: Dala sa na podnikanie

Zuzka Neradná z Topoľčian ako jedna z mnohých mladých ľudí si po skončení štúdií hľadala zamestnanie. Teraz pracuje ako kozmetička. Otvorila si svoj vlastný kozmetický salón.

Ilustračný obrázok k článku Práca sa jej hľadala ťažko: Dala sa na podnikanie
Foto: Dávid Hrdý / Zdroj: Dnes24.sk

Topoľčany ako aj iné mestá v Nitrianskom kraji nie sú príliš naklonené absolventom čo sa zamestnania týka. Veľa absolventov stredných a vysokých škôl končí na úrade práce, niektorí si nájdu zamestnanie v inom meste alebo odídu do zahraničia. No sú medzi nimi aj takí, ktorí sa rozhodnú ísť cestou vlastného podnikania. Tak ako Zuzka. Navštívili sme ju teda v jej salóne a opýtali sa na jej podnikateľské začiatky.

Zložitý život absolventa

Zuzka vyštudovala SOŠ Tovarnícku v odbore kozmetička. Neskôr nastúpila na UKF a úspešne doštudovala muzeológiu. Počas štúdií si privyrábala ako čašníčka v zahraničí. No po ukončení štúdií sa jej naskytla slovenská realita. “Po vysokej škole som si nevedela nájsť adekvátne zamestnanie, tak som brigádovala ako čašníčka. Neskôr som sa zamestnala ako obchodný zástupca u mobilného operátora“ povedala na úvod . A tu niekde sa začal rodiť nápad vlastného kozmetického salónu. „Počas práce pre mobilného operátora som si začala viac všímať žien, najmä to ako sú upravené po kozmetickej stránke“ ,dodala.

Nečakaná výpoveď znamenala nový začiatok

Po nejakom čase ju zamestnávateľ nečakane prepustil a ocitla sa v evidencii nezamestnaných. Ihneď si začala zisťovať možnosti okolo jej podnikania. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny poskytuje príspevok pre začínajúcich podnikateľov. Zuzka sa teda zapojila do tohto programu a požiadala o príspevok. Absolvovala prípravný kurz trvajúci 3 mesiace, ktorý úspešne zavŕšila. Jej snom a taktiež jej nebohej mamičky bol kozmetický salón. Pomaly, ale isto sa začal napĺňať. „Mala som presne vysnívaný priestor a aj to, ako by mal vyzerať môj budúci salón“ povedala Zuzka. Nakoniec svoj priestor našla. V novovybudovanom obchodnom centre hneď vedľa obchodného domu Kaufland v Topoľčanoch.

Podnikateľské začiatky

Po zakúpení vybavenia salónu už nič nestálo v ceste k otvoreniu. Začiatok bol ťažký ako každé začiatky. Zuzka nemala veľa klientiek, avšak časom pribúdali a stále pribúdajú. Názov salónu si odvodila z gréckeho slova „omorfi“, ktoré sa viaže k jej práci a v preklade znamená „krásny“. Aj na tomto príklade môžeme vidieť, že i keď je život absolventa niekedy ťažký, netreba sa vzdávať. „Oplatí sa drieť za svoj sen“, povedala na záver Zuzka.

Práca sa jej hľadala ťažko:Dala sa na podnikanie
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie