Pracovať načierno? Väčšina mladých na to vraví áno

Najviac ľudí, ktorým práca "načierno" neprekáža, je medzi mladými. Zatiaľ čo bez zmluvy je ochotný pracovať každý druhý Slovák, u ľudí vo veku 18 – 24 rokov sú to takmer dve tretiny

Kornel Kubík
Ilustračný obrázok k článku Pracovať načierno? Väčšina mladých na to vraví áno
Zdroj: Webnoviny.sk

Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry Focus na vzorke 1 032 respondentov, ktorý si nechala vypracovať spoločnosť Profesia. Pracovať bez zmluvy je na Slovensku ochotných 47 % ľudí. Žiaden problém s prácou „načierno“ nemá 21 % oslovených osôb. Ďalších 26 % ľudí túto možnosť pripúšťa.

Vyšší podiel ľudí, ktorí sú „určite“ ochotní pracovať bez pracovnej zmluvy, je medzi študentmi (36 %). Najviac ľudí, ktorým neprekáža, že nemajú pracovnú zmluvu, nikto za nich neplatí odvody alebo dane, je medzi mladými ľuďmi. Takmer dve tretiny spomedzi ľudí od 18 do 24 rokov sú ochotné pracovať „načierno“. Určite by bez zmluvy nepracovalo len 6 % spomedzi ľudí, ktorí vstupujú na trh práce.

Ochota pracovať bez pracovnej zmluvy klesá s úrovňou vzdelania, najviac ochotní pracovať bez toho, aby platili dane a odvody, sú ľudia s najnižším vzdelaním a najmenej ochotní naopak najvzdelanejší ľu­dia.

Zdroj: Webnoviny.sk