PRIESKUM: Toto sú vysnívané džoby slovenských študentov

Google, Eset a Tatra banka. To je prvá trojka firiem podľa výsledkov prieskumu o vysnívanom zamestnaní, do ktorého sa cez elektronický dotazník zapojilo vyše 450 študentov vysokých škôl.

Kornel Kubík
Ilustračný obrázok k článku PRIESKUM: Toto sú vysnívané džoby slovenských študentov
Zdroj: Webnoviny.sk

Prieskum zrealizovalo občianske združenie Manageria, ktorého cieľom je rozvíjať zručnosti a hodnoty mladých ľudí, aby z nich v budúcnosti mohli byť slušní a schopní lídri pre Slovensko.

Študenti snívajú o technologických firmách

Študenti mohli vyberať z vyše 70 spoločností zadelených podľa sektorov, v ktorých pôsobia, alebo si mohli pridať spoločnosť podľa vlastného uváženia. Do dotazníka boli zaradené firmy, ktoré patria medzi špičku vo svojich odvetviach a zároveň nie je možné pochybovať o ich etickom podnikaní.

Prvé dve miesta na základe prieskumu obsadili firmy patriace do technologického odvetvia. Najviac hlasov ako vysnívaný zamestnávateľ získal Google s 10,5 percentami, a zároveň ho až 57 percent študentov zaradilo na svoj užší zoznam, kde by chceli pracovať. Druhé miesto v hlasovaní obsadil Eset so 6,5 percentami a 45 percent študentov ho umiestnilo na svoj užší zoznam. Dvojicu technologických firiem na čele doplnila Tatra banka so 6,5 percentami hlasov pre vysnívaného zamestnávateľa a 43 percentami hlasov pre užší zoznam.

Uspeli aj slovenské firmy

V hlasovaní sa nestratili ani slovenské firmy. „Druhé miesto spoločnosti Eset možno až tak veľmi neprekvapí, keďže ide o globálneho hráča. Do prvej 15-tky sa ale v kategórii vysnívaný džob dostali aj ďalšie dve slovenské firmy, BUBO a Martinus.sk, pričom Martinus.sk sa v hlasovaní o užší zoznam zvažovaných firiem dostal dokonca až na tretie miesto,“ uviedlo OZ Manageria.

V rámci elektronického dotazníka Manageria poskytla študentom zoznam firiem, v ktorom mohli označiť neobmedzený počet spoločností do užšieho zoznamu (shortlistu), ale len jednu ako svojho „najžiadanejšieho zamestnávateľa (vysnívaný džob)“. Podľa počtu hlasov každej firmy autori prieskumu spravili rebríček najžiadanejších spoločností.

Poradia, ako premeniť svoj vysnívaný džob na realitu

Občianske združenie Manageria organizuje 19. novembra na Fakulte managementu Univerzity Komenského nočný kariérny event, kam na základe hlasovania študentov pozve top predstaviteľov firiem, ktoré sa umiestnili na popredných miestach rebríčka a študenti s nimi budú môcť diskutovať zoči-voči počas interaktívnych workshopov aj o tom, ako premeniť svoj vysnívaný džob na realitu.

Zdroj: TASR