Rôzne

Schválili zakázané potraviny: Tieto výrobky si v školských bufetoch už čoskoro nekúpite

Žiaci sa budú po novom v bufetoch škôl a školských zariadení stravovať inak. Od januára si v týchto zariadeniach nekúpia potraviny, na ktoré boli doteraz zvyknutí. Nájsť by tam mali už len zdravé jedlo.

Ilustračný obrázok k článku Schválili zakázané potraviny: Tieto výrobky si v školských bufetoch už čoskoro nekúpite
Zdroj: Dnes24.sk

Zmenu prináša novela školského zákona od Renáty Zmajkovičovej (Smer-SD), ktorú dnes 78 hlasmi schválili poslanci parlamentu.

Na zoznam zakázaných položiek sa dostali:

  • doplnkové jedlá typu rýchleho občerstvenia
  • potraviny s obsahom soli nad 1,5 gramu na 100 gramov hmotnosti
  • sladké pekárske výrobky s nižším ako tretinovým podielom ovocnej alebo mliečnej zložky
  • cukrovinky a cukrárske výrobky balené alebo voľné
  • zmrzlina, nanuky a mrazené ovocné drene
  • nápoje s obsahom alkoholu, kofeínu, chinínu a dekofeinové nápoje
  • energetické nápoje
  • nápoje ochutené vrátane nápojov s pridaním cukru a umelých sladidiel okrem čaju a kakaa s obsahom cukru pod 4 gramy na 100 ml obsahu.

Za porušenie tohto zákazu bude prevádzkovateľovi bufetu hroziť pokuta od 50 do 500 eur. Zmajkovičová chce takto dosiahnuť, aby deti v školách a školských zariadeniach dostávali zdraviu prospešné potraviny a potravinové výrobky. „Cieľom návrhu je zastaviť doterajší trend rastu obezity u obyvateľov SR, najmä u školopovinných detí a mládeže,“ odôvodnila svoj návrh.

Zákaz si vyslúžil kritiku

Viacerí opoziční poslanci uznali Zmajkovičovej zámer, znenie zákona sa im však nepáči. Napríklad exminister školstva Martin Fronc (KDH) povedal, že chrániť slabých je správne a chrániť deti je ušľachtilý cieľ. „Akurát si nemyslím, že zvolená cesta je dobrá,“ poznamenal s tým, že zákazy sa dotýkajú detí práve v čase, keď sa im usilujú vzdorovať a presadzovať svoju individualitu.

Jana Kiššová (SaS) zase poukázala na to, že deťom chceme zakázať kupovať pagáče, v školskej jedálni však môžu naďalej jesť polievku z prášku. Zmajkovičovej sa pýtala, ako zoznam zakázaných potravín vlastne vznikol, keď na tom, čo je zdravé a čo nezdravé sa nezhodujú ani odborníci. Považuje tiež za nesprávne riešiť bufety, keď úroveň stravy v školských jedálňach je taká, aká je.

Ilustračné foto: Simona Ivančáková

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie