Kornel Kubík Rôzne

Šesť rokov po začiatku reformy školstva: V septembri bude žiakom chýbať štvrtina učebníc

Ani po šiestich rokoch od začiatku reformy školstva z roku 2008 nie je koniec problému s učebnicami. Na začiatku školského roka sa budú musieť žiaci zaobísť bez približne štvrtiny učebníc, ktoré si školy objednali.

Ilustračný obrázok k článku Šesť rokov po začiatku reformy školstva: V septembri bude žiakom chýbať štvrtina učebníc
Zdroj: Webnoviny.sk

Najviac učebníc bude chýbať stredným školám a piatakom až deviatakom na základných školách. Naopak, prváci či žiaci špeciálnych škôl by už od septembra mali mať takmer všetky školské knihy. „Celkovo sme obstarali viac ako 2,2 milióna kusov učebníc za tri milióny eur, čo predstavuje takmer 75 percent z celkových požiadaviek, ktoré boli na ministerstvo kladené,“ povedal agentúre SITA minister školstva Peter Pellegrini. Šéf rezortu školstva už krátko po vymenovaní do funkcie v júli tohto roku oznámil, že zabezpečovanie učebníc pre školy na september mešká.

Prioritou boli prváci

„Vzhľadom na krátkosť času som sa musel nejakým spôsobom rozhodnúť, čo budú priority ministerstva, a preto som vydal pokyn, aby sme sa primárne snažili uspokojiť v čo najvyššej miere prvý stupeň, teda deti, ktoré sa prvýkrát stretávajú so školou a učebnicami,“ vysvetlil Pellegrini. Prváci, druháci, tretiaci a štvrtáci podľa jeho slov budú mať k 1. septembru 95 percent všetkých učebníc, ktoré si objednali školy. Pri špeciálnych školách zabezpečenie učebnicami dosahuje momentálne 93 percent.

Niektoré nie sú ani napísané

Dosiahnuť stopercentný stav je podľa Pellegriniho nemožné, keďže niektoré učebnice ešte nie sú ani napísané či vytlačené. „Samozrejme, pokračujeme ďalej a v priebehu nasledujúcich mesiacov sa budeme snažiť čo najlepšie uspokojiť aj druhý stupeň a stredné školy,“ ukončil minister.

Pellegrini problém s chýbajúcimi učebnicami avizoval ešte v júli. Ako vtedy povedal, proces pri zabezpečení učebníc v niektorých častiach mešká, lebo to podcenili a zanedbali úradníci ministerstva. V septembri minulého roku, keď bol ministrom školstva Dušan Čaplovič, na tom boli školy s učebnicami ešte horšie. Podľa údajov rezortu školstva vtedy chýbalo 40,6 percenta učebníc.

Poslanec navrhuje riešenie

Vyhlásenie ministra školstva o tom, že v septembri bude školám chýbať štvrtina učebníc, ktoré si objednali, učiteľov neprekvapilo. „Slovenskí učitelia sú už na to zvyknutí a tak ako vždy to zvládnu,“ hovorí Miroslav Sopko zo Slovenskej komory učiteľov. Zároveň ale upozorňuje na to, že učebnice sú potrebné najmä pre deti, aby sa vedeli pripravovať na hodiny aj doma.

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý už dlhšie upozorňuje na to, že by sa mal uvoľniť trh s učebnicami, aby si ich školy nakupovali samy. „Ak šesť rokov po začatí školskej reformy opäť chýba štvrtina učebníc, naznačuje to, že nejde o jednorazový problém, ale systémové zlyhanie štátu,“ hovorí Beblavý. Dať školám peniaze a možnosť nakupovať si učebnice je podľa neho dobré z viacerých dôvodov a jedným z nich je aj riešenie situácie s chýbajúcimi knihami pre školákov.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM