Jaroslav Dodok Životný štýl

Školáčka (15) vyvinula baterku, ktorú rozsvieti teplo rúk

Mladá Kanaďanka premýšľala, ako zúžitkovať nevyužitú energiu na fungovanie baterky. Výsledkom je baterka, ktorú rozsvieti teplo ľudských rúk.

Ilustračný obrázok k článku Školáčka (15) vyvinula baterku, ktorú rozsvieti teplo rúk
Foto: Jaroslav Dodok

Navštívi centrálu Google

Mladá rodáčka z Kanady Ann Makosinski je síce vo veku, kedy by mohla tráviť voľný čas vonku s priateľmi, namiesto toho sa však radšej venuje svojej najväčšej vášni – vede. Talentovaná tínedžerka nedávno vyvinula baterku, ktorá na rozsvietenie potrebuje len teplo ľudských rúk. Už onedlho svoj projekt predstaví aj v centrále gigantu Google v Mountain View.

„Môj dizajn je ergonomický, termodynamicky účinný a potrebuje len päťstupňový teplotný rozdiel na to, aby sa baterka rozsvietila a vyrobila 5.4 mW,“ uviedla 15-ročná vynálezkyňa.

Takto funguje vynález

Cieľom jej projektu bolo vytvorenie baterky, ktorej na fungovanie postačí teplota ľudského tela. Pri výrobe použila Peltierove články, ktoré produkujú elektrickú energiu, keď sa jedna strana článkov zohrieva a druhá ochladzuje. Teplo, ktoré tieto články vyprodukujú, je dostatočné na poháňanie LED svetiel. Tínedžerka však pre istou vytvorila obvod, ktorý pomocou transformátora napätie zvyšuje. Čím chladnejšia je pritom vonkajšia teplota, o to silnejšie svetlo baterka tvorí.

„Zaujímam sa najmä o to, ako zúžitkovať energiu, ktorá nás obklopuje, ale vôbec ju nevyužívame,“ uviedla Makosinski. Jej vynález by mohol pomôcť skoncovať s klasickými batériami, ktoré obsahujú aj toxické chemikálie a poskytnúť lacný a obnoviteľný zdroj svetla v oblastiach bez elektrickej energie.

V hre je grant na 50 000 dolárov

V septembri mladá Kanaďanka spolu s ďalšími štrnástimi mladými vedcami odcestuje do Mountain View v Kalifornii, kde odprezentuje svoj projekt. V prípade víťazstva si domov odnesie grant na 50 000 dolárov a poukaz na výlet na Galapágy.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM