Jaroslav Dodok Rôzne

Stačil dobrý nápad a študentov pozval sám prezident: Inšpirujte sa nádejnými podnikateľmi

Žuvačka na chudnutie, univerzálny diaľkový ovládač či stolička so senzorom upozorňujúca na správne držanie tela. To sú niektoré z víťazných nápadov slovenských študentov ocenených v rámci 21. ročníka súťaže JA Veľtrh podnikateľských talentov.

Ilustračný obrázok k článku Stačil dobrý nápad a študentov pozval sám prezident: Inšpirujte sa nádejnými podnikateľmi
Zdroj: TASR

Nádejných mladých podnikateľov s ich učiteľmi v Bratislave prijal v pondelok prezident SR Andrej Kiska.

"Na Slovensku máme mnoho talentovaných a schopných mladých ľudí. Keď si kladieme otázku, čo spraviť, aby z vás mladých vyrástli tí najúspešnejší, rád opakujem, že najdôležitejšie je nebáť sa zobrať si život do svojich rúk. Ukázať, že v niečom dokážem byť ešte lepší. Ak sú pedagogickí pracovníci a ďalší ľudia ochotní pridať ešte niečo viac, ako dáva škola samotná, dokážeme z našich mladých ľudí spraviť špičkových nielen na Slovensku, ale aj v celom svete,“ uviedol Kiska v príhovore.

V pondelok do Bratislavy zavítali najlepší spomedzi 25.000 študentov základných a stredných škôl, ktorí v tomto školskom roku absolvovali programy neziskovej vzdelávacej organizácie JA Slovensko.

"Študenti stredných škôl prichádzajú práve s takýmito nápadmi, ktoré sú konkurencieschopné, zaujímavé, do veľkej miery aj inovatívne a tvorivé a reálne už dosahujú výsledky aj na medzinárodnej úrovni,“ povedal pre TASR generálny riaditeľ organizácie Adam Šepetka.

Kým pred niekoľkými rokmi podľa neho medzi študentskými nápadmi bodovali tričká, plesy či bufety, dnes sú to produkty, ktoré často hraničia s patentmi. "Je mi veľmi ľúto, že väčšina našich úspešných absolventov je v súčasnosti v zahraničí a ja dúfam, že raz príde ten čas, keď sa zo zahraničia vrátia. Čo mám spätnú väzbu, naozaj majú títo mladí ľudia na trhu práce oveľa lepšie uplatnenie,“ zdôraznil Šepetka.

Na súťaži v Madride bude Slovensko reprezentovať študentská firma Zeal z Gymnázia sv. Tomáša Akvinského v Košiciach so stoličkou Sensor Chair. "Môj spolužiak trávil veľa času za počítačom, bolel ho chrbát, a tak dostal nápad skonštruovať takúto stoličku, ktorá vás kontroluje a nabáda k tomu, aby ste nadobudli správny návyk, a to správne sedieť,“ priblížil zástupca päťčlenného tímu autorov idey Dávid Lukáč. Stoličku by chceli začať vyrábať a podnikať so svojím nápadom už popri škole.

Prečítajte si aj:

ROZHOVOR: Stredoškolák Braňo (19) sa stretáva s ministrom školstva, za mladých je ochotný aj štrajkovať

Michal (29) o žilinskom skateboardingu: Je to životný štýl, kde neexistujú pravidlá! VIDEO

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie