Kornel Kubík Rôzne

Študenti budú platiť odvody od vyššej sumy: O koľko eur sa zvýši?

Suma, od ktorej budú vysokoškoláci platiť vyššie odvody, sa v budúcom roku mierne zvýši. Kým tento rok študenti od 18 do 26 rokov platia takmer 30-percentné odvody pri práci na dohodu od sumy 155 eur, v budúcom roku ich zaplatia od 159 eur. U stredoškolákov sa táto suma zvyšuje zo 66 na 68 eur.

Ilustračný obrázok k článku Študenti budú platiť odvody od vyššej sumy: O koľko eur sa zvýši?
Zdroj: Webnoviny.sk

TASR o tom informovala predsedníčka Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) Katarína Stoláriková.

O odvodoch pre študentov pracujúcich na dohodu rokovali minulý týždeň zástupcovia študentských organizácií s ministrom práce Jánom Richterom (Smer-SD). „Otázka možnosti a miery ďalšieho navýšenia tejto sumy bude predmetom rokovania oboch strán v prvom štvrťroku 2014,“ doplnila Stoláriková. Impulzom pre takéto rokovanie je podľa nej snaha o pokrytie nákladov u študentov, ktorí brigádujú zo sociálnych dôvodov alebo z dôvodu získania potrebnej praxe pre svoje uplatnenie. „Jedným z našich návrhov bolo viazať sumu oslobodenú od odvodov na výšku sumy životného minima. Spomínané návrhy vyplynuli z prieskumu, ktorý sme realizovali v priebehu roku 2013,“ zdôvodnila predsedníčka ŠRVŠ.

Z prieskumu medzi študentmi pritom podľa Stolárikovej vyplynulo, že u študentov a žiakov dochádzalo v dôsledku zmien v sociálnom poistení od začiatku roka k možným špekuláciám len veľmi zriedka. „Vo väčšej miere sa zákon pokúšali obchádzať zamestnávatelia a agentúry sprostredkujúce brigády,“ uviedla Stoláriková.

Na minulotýždňovom rokovaní s ministrom práce aj so štátnym tajomníkom Jozefom Burianom (Smer-SD) sa okrem ŠRVŠ zúčastnili aj zástupcovia Študentskej rady stredných škôl SR (ŠRSŠ SR) a Asociácie doktorandov Slovenska (ADS). S predstaviteľmi ministerstva sa dohodli tiež na tom, že zástupcovia stredoškolákov, vysokoškolákov a doktorandov budú súčasťou pracovných skupín rezortu práce, zameraných na konkrétne problémy.

Koncom novembra minulého roka podpísali študentské organizácie s ministrom práce Jánom Richterom memorandum upravujúce odvody z dohôd pre študentov aj memorandum o vzájomnej spolupráci. Z memoranda vyplynulo, že študenti do 18 rokov majú na tento rok len 1,05-percentný odvod z dohôd do 66 eur. Nad 18 rokov majú študenti denného štúdia do 26 rokov pri brigádach túto činnosť zodvodnenú vo výške 1,05 percenta do 155 eur. Nad úroveň 155 eur platia odvody vo výške 29,8 percenta. Časť študentov ústupok kritizovala. Podpredseda KDH Miloš Moravčík ho označil za výsmech študentom a povedal, že tí, ktorých nefinancujú rodičia, budú mať problém vyžiť zo 155 eur na mesiac.

Vyššie odvody pri práci na dohodu priniesla novela zákona o sociálnom poistení.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM