Kornel Kubík Rôzne

Vláda schválila novelu: V triedach bude viac žiakov a jazykový certifikát už maturitu nenahradí

Triedy škôl zrejme budú môcť byť od januára 2014 plnšie. Vláda dnes schválila novelu školského zákona, ktorá okrem zvýšenia počtu žiakov stanovila aj minimálne limity. Ak novelu schváli parlament a podpíše hlava štátu, študenti už nebudú môcť využiť jazykový certifikát ako náhradu maturitnej skúšky

Ilustračný obrázok k článku Vláda schválila novelu: V triedach bude viac žiakov a jazykový certifikát už maturitu nenahradí
Zdroj: Webnoviny.sk

Od septembra 2015 zrejme prídu maturanti o možnosť nahradiť maturitnú skúšku jazykovým certifikátom. V minulom školskom roku bola uznaná náhrada maturitnej skúšky z cudzieho jazyka 1395 žiakom, čo predstavovalo 2,41 percenta maturantov z cudzieho jazyka. Rezort chce uznávanie certifikátov zrušiť, „nakoľko ich poskytujú rôzne inštitúcie, úroveň ktorých nie je možné kontrolovať zo strany štátu, rovnako nie je možné kontrolovať a preverovať úroveň priebehu a administrácie skúšky“. Proti sú jazykové školy, ktoré tvrdia, že ide o medzinárodné certifikáty, ktoré majú u zamestnávateľov vyššiu váhu než slovenská maturita.

V triedach zrejme bude viac žiakov

Ministerstvo školstva napokon zmiernilo svoj pôvodný návrh. Pôvodne navrhovalo, aby v triedach prvého stupňa mohlo byť maximálne 28 žiakov. Napokon počty žiakov v triedach prvého až štvrtého ročníka nemení, strop pre prvý ročník je 22 žiakov, pre druhý až štvrtý ročník základných škôl 25 žiakov.

Zvyšujú sa však maximálne počty žiakov na druhom stupni, a to z 28 na 29 žiakov a v strednej škole z 30 na 31 žiakov. V triede, v ktorej sú žiaci dvoch ročníkov prvého stupňa základnej školy, môže byť maximálne 24 žiakov. „Pri určení maximálnych počtov žiakov v triedach sa vychádzalo z priemernej naplnenosti triedy v krajinách OECD v roku 2010, a to na prvom stupni základnej školy z 21,3 žiaka na triedu a na druhom stupni základnej školy z 23,3 žiaka na triedu,“ píše sa v dôvodovej správe k návrhu. Okrem limitov stanovených v školskom zákone má riaditeľ podľa minuloročnej novely možnosť v určených prípadoch navýšiť počet žiakov o ďalších troch. Hromadnú pripomienku proti zvyšovaniu počtu žiakov podpísalo asi 3000 ľudí.

V triedach prvého ročníka bude musieť byť minimálne 11 žiakov, v triedach druhého až štvrtého ročníka 13 a na druhom stupni 15 žiakov. V stredných školách bude musieť byť v triede aspoň 17 študentov. Minimálne limity v triedach sa majú zavádzať od septembra 2015.

Riaditeľ základnej školy môže navýšiť zákonom stanovený počet žiakov v triede v prípade, ak niektorí žiaci študujú v zahraničí. Počet žiakov sa potom môže navýšiť o toľko detí, koľko plní povinnú školskú dochádzku mimo územia Slovenska.

Zriaďovateľ základnej školy môže v osobitných dôvodoch určiť aj nižší počet žiakov v triede, ako stanovuje zákon. Urobiť tak môže v prípade, keď je znížená dostupnosť žiakov do školy. „Za zníženú dostupnosť žiakov do školy sa považuje dĺžka dopravnej cesty vlakom alebo autobusom z miesta trvalého pobytu žiaka dlhšia ako šesť kilometrov,“ píše sa v zákone.

Ďalšou podmienkou je vzdelávanie žiakov v jazyku národnostnej menšiny, ak v okruhu šiestich kilometrov od miesta trvalého pobytu žiaka nie je žiadna iná základná škola s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM