Práca

Zamestnanci v cestovnom ruchu, hotelierstve a gastronómii zarobia o štvrtinu menej ako celoslovenský priemer

V prvom polroku 2015 zarábali ľudia na Slovensku v priemere 929 eur mesačne. Vyplýva to z online prieskumu Platy.sk, do ktorého sa počas prvých šiestich mesiacov zapojilo 36 766 respondentov. Pozrite si, ako prvý polrok 2015 zhodnotili Platy.sk.

Ilustračný obrázok k článku Zamestnanci v cestovnom ruchu, hotelierstve a gastronómii zarobia o štvrtinu menej ako celoslovenský priemer
Zdroj: TASR

Podľa online prieskumu Platy.sk bol v prvom polroku 2015 priemerný hrubý mesačný plat 929 eur. V tejto sume sú zahrnuté aj odmeny a provízie všetkých respondentov Platy.sk, ktoré dostávajú počas roka. Viac ako túto sumu zarábali ľudia v dvoch regiónoch, respondenti v Bratislavskom kraji uvádzali v priemere plat 1 283 eur, priemerný zárobok v Košickom kraji prekročil ten celoslovenský o 2 eurá. Najmenej zarobili ľudia v Prešovskom kraji, a to v priemere 808 eur mesačne.

Ďalšie kraje: Banskobystrický – 848 eur Žilinský – 888 eur Trenčiansky – 898 eur Trnavský – 906 eur Nitriansky – 870 eur

Muži zarábali v prvom polroku o 27% viac ako ženy. Rozdiel medzi ich priemernými platmi bol 218 eur.

Z pohľadu úrovne pozície sumu 1 000 eur prekročili priemerné hrubé mesačné zárobky na manažérskych pozíciách a u kvalifikovaných technických zamestnancov, akými sú napríklad technológovia, programátori, architekti a ďalšie profesie vyžadujúce technické vzdelanie. V pomocných profesiách zarábajú ľudia najmenej, ich priemerný hrubý plat dosiahol 547 eur.

„Tento prehľad ukazuje, že do vzdelania sa oplatí investovať, lebo platy zamestnancov pracujúcich na pozíciách, kde sa vyžaduje vyššia kvalifikácia, sú aj o 50% vyššie ako u zamestnancov, ktorí nemajú vzdelanie ukončené maturitou,“ dopĺňa Miroslav Dravecký z portálu Platy.sk.

Vo veľkých firmách sa zarába o 30% viac ako v malých

Respondenti z firiem do 10 zamestnancov uvádzali v prvom polroku priemerný hrubý plat 780 eur. Najviac zarábali ľudia vo firmách od 250 do 999 zamestnancov, a to v priemere 1 015 eur mesačne, priemerný zárobok v korporáciách nad tisíc zamestnancov bol 1 002 eur.

Zamestnanci v cestovnom ruchu, hotelierstve a gastronómii zarábajú o štvrtinu menej, ako je celoslovenský priemer. Hoci ich hlavná sezóna práve vrcholí, v celoročnom meradle zarábajú v priemere 690 eur mesačne. Nad priemerný hrubý mesačný plat 929 eur sa dostali zárobky v stavebníctve, finančnom sektore, priemysle, výrobe a distribúcii energetických médií a v informačných technológiách.

Tretina ľudí na Slovensku nedostáva od zamestnávateľa žiadny benefit

Respondenti, ktorí v prieskume uviedli, že dostávajú aspoň jeden benefit, najčastejšie uvádzali firemné akcie. Takmer pätina ľudí môže tiež využívať benefity ako nápoje na pracovisku, vzdelávanie, flexibilný pracovný čas či mobil aj na súkromné účely. 33% respondentov v prieskume uviedlo, že od svojho zamestnávateľa nedostáva okrem výhod, ktoré im prináležia zo zákona, žiadne benefity.

zdroj: platy.sk
foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie