Marcel Páleš Rôzne

Boj za prepusteného učiteľa z Košíc: Petícia s vyše 1 000 podpismi pedagógov!

Učitelia dnes ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi priniesli petíciu na podporu učiteľa z košickej Obchodnej akadémie Polárna Ota Žarnaya.

Ilustračný obrázok k článku Boj za prepusteného učiteľa z Košíc: Petícia s vyše 1 000 podpismi  pedagógov!
Zdroj: TASR

Žarnay dostal po 17 rokoch výpoveď, keď sa ako predseda rady školy zaujímal, prečo škola platí za externé právne služby asi 550 eur mesačne. Pod petíciu sa doteraz podpísalo asi 1030 učiteľov nielen z Bratislavy, ale aj zo Senice, Ružomberka a Košíc. Približne 300 učiteľov hárky podpísalo fyzicky, zvyšok na internete.

Kontrolór také čosi ešte nezažil

„Všetky okolnosti nasvedčujú, že sa naše obavy stále viac potvrdzujú, že sa tam deje korupcia, rodinkárstvo a klientelizmus,“ povedal dnes pri odovzdávaní petície učiteľ z bratislavskej Spojenej školy Novohradská Vladimír Crmoman, ktorý petíciu inicioval.

Tento týždeň o kontrole financovania na OA Polárna rokovalo zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja. Kontrolu však neodsúhlasili poslanci Smeru-SD. „Kontrolór povedal, že ešte sa mu nestalo, aby mu neprešiel návrh na kontrolu,“ poznamenal Crmoman. Učitelia sa pre prepustenie Žarnaya obrátili aj na Štátnu školskú inšpekciu a Národný inšpektorát práce.

Hovorkyňa KSK Zuzana Bobríková v reakcii uviedla, že zastupiteľstvo uznesením poverilo predsedu samosprávneho kraja, aby vytvoril odbornú komisiu zo zamestnancov KSK z vecne príslušných odborov Úradu KSK a Útvaru hlavného kontrolóra na preverenie podnetov na OA Polárna v Košiciach. Zastupiteľstvo podľa nej tento týždeň nerokovalo o kontrole financovania na OA Polárna, ale schvaľovalo návrh Plánu kontrolnej činnosti na obdobie II. polroka 2013.

„Poslanci ho odsúhlasili so zmenami. Rozhodli sa takto v prípade viacerých zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti, kde už bola nedávno vykonaná kontrola. Argumentovali tým, že máme veľa ďalších subjektov, ktoré doteraz neboli kontrolované vôbec. KSK je zriaďovateľom 65 stredných škôl. Obchodná akadémia na Polárnej ulici mala kontrolu v prvom polroku 2009,“ povedala hovorkyňa.

Zastali sa ho aj poslanci NR SR

Žarnaya sa zastali aj poslanci NR SR Ján Mičovský a Richard Vašečka (obaja OĽaNO). Mičovský v interpelácii žiada Čaploviča, aby sa prípadom zaoberal a zaujal k tomu stanovisko. „Buď pán minister povie, že pán Žarnay konal zle a že si nepredstavuje takto prácu učiteľa. Myslíme však, že by sa mal rozhodnúť inak, mal by povedať, že pán Žarnay je učiteľ, ktorý má jeho plnú podporu a keď sa dokážu veci, na ktoré poukázal, mal by dostať štátne vyznamenanie,“ podčiarkol dnes Mičovský.

To, čo urobil Žarnay je podľa neho „nádherný príklad toho, ako pôsobiť nielen slovami, ale aj činmi na našu mládež“. Mičovský sám získal titul Biela vrana za to, že ako zamestnanec na vysokom poste poukázal na neefektívne nakladanie s majetkom Lesov SR. Minister sa podľa jeho hovorcu Michala Kaliňáka oboznámi s prípadom Žarnaya a bude konať v rámci svojich možností.

Odôvodnenie prepustenia

Riaditeľ OA Polárna v Košiciach Peter Ivan tvrdí, že prepustenie učiteľa Ota Žarnaya a tiež jeho kolegu Milana Matejovského, ktorý sa ho ako jediný z učiteľov na škole zastal, nesúvisí s ich záujmom o právne služby. Prepustiť ich podľa vlastných slov musel z organizačných dôvodov. Riaditeľ tvrdí, že škola totiž dostáva od nového roka pre zmenu financovania menej peňazí a do prvého ročníka sa zapísalo menej prvákov, než predpokladali.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM