Jaroslav Dodok Rôzne

Na Slovensku nedáva svojim deťom vreckové takmer každý druhý rodič

Zatiaľ čo v Česku si len štvrtina ľudí myslí, že deti vreckové nepotrebujú, na Slovensku nedáva svojim ratolestiam peniaze takmer každý druhý rodič (45 percent).

Čo odhalil prieskum?[/co­lor][/size]

V Poľsku sa bez peňazí od dospelých musí zaobísť viac ako tretina detí (36 percent ). Vyplýva to z rozsiahleho telefonického prieskumu spoločnosti Profi Credit, ktorý prebiehal od júla do septembra 2012 v Poľsku, Česku a na Slovensku. Prieskumu sa zúčastnilo dvetisíc respondentov. **„Respondenti vo všetkých troch krajinách sa zhodujú v tom, že ideálny vek, kedy by deti mali začať samé hospodáriť s peniazmi, je desať rokov veku dieťaťa. Tretina Čechov deťom pravidelne prilepšuje už od začiatku školskej dochádzky, teda od šiestich rokov,“ **dopĺňa marketingový riaditeľ pre Strednú Európu Ondřej Šmakal.

Viac ako polovica českých detí (54 percent) dostáva od svojich rodičov vreckové v prepočte 10 až 20 eur **mesačne, viac ako 20 eur si do peňaženky strčí 21% detí, štvrtina musí vystačiť s menej ako 10 eur mesačne. Poliaci svojim potomkom veľa peňazí nezverujú. Až 70 percent opýtaných sa vyjadrilo, že dieťaťu dajú maximálne v prepočte desať eur za mesiac, viac ako 20 eur dostane len päť percent poľských detí. **Taktiež vreckové slovenských detí (73 percent) nepresiahne 20 eur.

Vreckové za odmenu?[/color][/si­ze]

Približne polovica Čechov a Slovákov používa motivačné vreckové a sľubuje deťom peniaze za dobré známky v škole, dobré chovanie, alebo za pomoc v domácnosti. S tým ale súhlasí asi len tretina Poliakov. Dve tretiny poľských rodičov dáva prednosť skôr pravidelnému, najčastejšie mesačnému vreckovému. Deti by podľa nich mali doma pomáhať bez toho, aby za to dostávali zaplatené.

Česi sú benevolentní[/si­ze][/color]

Polovici českých detí rodičia dovolia, aby si za vreckové kúpili, čo chcú. Na Slovensku a v Poľsku je takto liberálna len tretina rodičov. Dve tretiny rodičov dajú svojim potomkom peniaze len na konkrétne veci. Podľa vyjadrenia dospelých, ich deti utratia peniaze najčastejšie na sladkosti a hračky, potom nasledujú koníčky a potreby do školy. „Väčšina rodičov súhlasí s tým, že je dôležité, aby si deti z vreckového dokázali niečo ušetriť a naučili sa tak s peniazmi hospodáriť,“ hovorí Ondřej Šmakal z Profi Credit-u.

student24/teraz.sk foto: sita

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM