Peter Handzuš Ostatné

Niekto maturuje, niekto sadí stromy

Chlapci a dievčatá zo štyroch tried 2. a 3. ročníka bilingválnej sekcie popradského Gymnázia Spojenej školy na ulici Dominika Tatraku už po 3. raz vysádzajú stromčeky v kalamitnom území Vysokých Tatier. So sadením smrekov, smrekovcov a borovíc začali

„Je to už tradičná akcia našej školy, keď naši žiaci pomáhajú znova zalesňovať les, ktorý padol počas kalamity. Od počasia závisí, koľko stromčekov sa nám podarí zasadiť. Tá myšlienka je vcelku jednoduchá, chceme vrátiť zeleň do Vysokých Tatier,“ uviedol riaditeľ gymnázia Dušan Nebus. Celkovo sa do projektu zapojí takmer 100 žiakov z popradského gymnázia. Tým sa v prvom ročníku projektu podarilo vysadiť asi 5000 nových stromčekov, v minulom roku to bolo 2000 sadeníc.

Týmto prispievajú k opätovnému zalesneniu plôch zničených veternou smršťou v roku 2004. Na vysádzaní sa zúčastnil aj nemecký veľvyslanec na Slovensku Axel Hartmann, ktorý vlastne stojí za vznikom myšlienky obnoviť tatranský les. „Tieto projekty sa realizujú aj v Nemecku, na podobnom som sa zúčastnil ešte ako malé dieťa. Vtedy bol les, neďaleko ktorého som ja vyrastal, taktiež zničený a ja som prispel k jeho obnove. Prvýkrát som bol v Tatrách v roku 1985, a keď som sem po dlhšom čase opäť zavítal, bol som veľmi prekvapený, ako Tatry vyzerajú,“ zdôvodnil myšlienku vzniku projektu veľvyslanec.

Na prácu žiakov i pracovníkov spoločnosti dozerajú a pomáhajú pri nej zástupcovia Štátnych lesov Tatranského národného parku. „Sme na území lesníckeho ochranného úseku Zruby neďaleko sánkarskej dráhy na Hrebienok. Sadíme na ploche 1,5 hektára, dnes by sa mala vysadiť zhruba polovica. Dnešné zalesňovanie je zamerané na dreviny borovica, smrek a smrekovec a je to v rámci revitalizačného projektu, ktorý je rozložený na dve desaťročia,“ priblížil vedúci ochranného obvodu Peter Patera zo ŠL TANAPu. Ľudí zapojených do projektu podľa neho čaká náročná práca, keďže terén je dosť ťažký a jeho spodná vrstva je kamenná.

„Najprv si musíme vymerať dobrú vzdialenosť medzi sadenicami, vykopeme jamu, zasadíme stromček, potom ho aj zahrabeme. Je to namáhavá práca, ale myslím, že každý sa rád pripojí,“ konštatoval študent 3. ročníka na popradskom gymnáziu Jakub Krejčí. Obnova lesa je podľa študentov veľmi dôležitá. „Na Tatry musíme byť hrdí, je to to najkrajšie, čo tu máme a dôležitou časťou Tatier je aj les, pretože stromy nám dávajú kyslík,“ zhodnotila za všetkých Andrea Gemzová.

Poprad24/tasr Foto: tasr

stromceky
9
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie