Jaroslav Dodok Rôzne

O jeden počítač sa v našich školách delia štyria žiaci

Ako vyzerá modernizácia škôl na Slovensku? Od predchádzajúceho roka sa do škôl dostalo viac počítačov, napriek tomu sa však o jeden dnes delia až 4 žiaci.

Ilustračný obrázok k článku O jeden počítač sa v našich školách delia štyria žiaci
Foto: Jaroslav Dodok

O jeden počítač sa v slovenských základných a stredných školách delia takmer štyria žiaci (3,72 žiaka). Internet je už zavedený vo všetkých školách spadajúcich pod rezort školstva. Školy by podľa odborníkov mohli v blízkej budúcnosti využívať cloudové riešenia, ktoré sprístupňujú dáta aj potrebný softvér bez vysokých vstupných investícií.


V roku 2011 na jeden počítač v základných školách pripadalo 4,31 žiaka. V stredných školách bola situácia lepšia, o jeden počítač sa delili traja žiaci (2,91), uviedol pre agentúru SITA hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák. V Európskej únii sa čísla rôznia, najlepšie sú na tom škandinávske krajiny, kde sa to blíži k pomeru 1:1. 


nformačné technológie sú už vo všetkých školách.*** „Vybavenie hardvéru a softvéru je rôzne v závislosti od typu škôl ako aj škôl samotných,“*** doplnil hovorca. Rozširovanie internetu bolo vyriešené v projekte Infovek II. „Dnes skôr čelíme výzve zvyšovania prenosových rýchlostí, na základe ktorých by sa školám umožnilo využívať širší rámec on-line služieb, ako je to v súčasnosti,“ doplnil Kaliňák. 


Prístup na internet s rýchlosťou pripojenia 12 Mbps, vrátane WiFi, má 600 škôl. Najväčší počet škôl – 1 414 má tprístup s rýchlosťou pripojenia 3 alebo 6 Mbps spolu s WiFi. Ďalších 327 škôl má internet s rýchlosťou pripojenia 2,5 Mbps, vrátane WiFi a 477 škôl využíva internet s rýchlosťou pripojenia 128 kbps bez WiFi. 


V oblasti modernizácie škôl môžu veľkú úlohu zohrávať cloudové riešenia. Pre školy by mohla byť vhodná aj cloudová verzia najrozšírenejšieho kancelárskeho balíka, ktorá žiakom a učiteľom prináša nielen prístup k potrebným programom, ako je Word či Excel, no umožňuje aj spolupracovať na spoločných projektoch a zdieľať informácie v reálnom čase.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM