Jaroslav Dodok Rôzne

Megaštrajk na Slovensku: Tisíce učiteľov na námestiach, pozrite si to!

Transparenty, vlajky a šály, neobmedzený štrajk a poriadne nespokojní učitelia. Na Slovensku sa začal najväčší štrajk zamestnancov škôl, ktorí sa dnes dopoludnia vydali do ulíc Bratislavy, Košíc, a Banskej Bystrici. Rozhodli sa bojovať za desaťpercentné zvýšenie platov a lepšie podmienky.

Ilustračný obrázok k článku Megaštrajk na Slovensku: Tisíce učiteľov na námestiach, pozrite si to!
Foto: Jaroslav Dodok

,,Situácia, čo sa týka účasti, je v Banskej Bystrici veľmi dobrá. Odhadujem účasť približne na 2 000 ľudí, sme ňou veľmi milo prekvapení. Záujem z našej strany o to, aby sa školstvo zlepšilo je jednoznačný. Prišli nás podporiť učitelia z celého Banskobystrického kraja, z Trenčianskeho kraja a dokonca tu vidíme pedagógov aj z Oravy," hovorí Martin Maták, podpreseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.

Učitelia začali štrajkovať dnes o 6. hodine ráno a na väčšine školách potrvá štrajk tri, či najviac štyri dni. Dĺžku štrajku môže ovplyvniť hlavne situácia na školách, prípadne zmeny postoja vlády, či centrálny štrajkový výbor, ktorý môže rozhodnúť o prerušení alebo ukončení protestu.

,,Ja nechcem byť zlým prorokom, ale štrajkovali aj lekári a pre nich sa peniaze našli. A pre učiteľov sa už peniaze nenájdu? Sme niečo iné ako lekári?" myslí si jedna z učiteliek na Námestí SNP v Banskej Bystrici.

Pedagógov neodradilo ani chladné počasie

O tom, že učitelia prejavili skutočný záujem vybojovať lepšie podmienky pre školstvo, svedčia aj transparenty z Krupiny, zo Žiaru nad Hronom, ale aj zo spomínaného Trenčínu.

,,Minister financií, minister školstva, či premiér hovoria, že nie je na platy učiteľov. Je, len ich treba nájsť. A myslím si, že ani hľadať dlho nemusíme, len treba rozumne hospodáriť. Myslím si, že v parlamente je peňazí dosť," hovorí otvorene učiteľ s 11 ročnou praxou.

Odborári hovoria, že maturitám neublížia

,,Maturity v podstate trvajú tri týždne, lebo je tam ministerstvom školstva stanovený termín, od kedy do kedy sa majú uskutočniť. Ak chceme v tomto termíne urobiť dvojdňový, či trojdňový štrajk, maturity môžeme prerušiť, ale určite nie zastaviť," priznal podpredseda OZPSAV, Martin Maták.

,,Sú aj iné formy protestu, preto sa študenti zatiaľ nemusia báť," dodal Maták.

V Bratislave učiteľov podporili študenti aj Peter Cmorík

Do Bratislavy na Trnavské mýto priviezlo 40 autobusov približne štyri tisícky zamestnancov školstva. Dav protestoval s rapkáčmi, vlajkami, ale aj transparentmi s nápismi Na Grécko sa skladáme a na školstvo nemáme?, Chceme žiť, nie živoriť, či Dokedy budeme vzdelávať za almužnu?

Svojich učiteľov prišli podporiť aj ich študenti. Žiaci z bratislavského Gymnázia na Metodovej ulici stáli za svojimi učiteľmi aj s transparentmi Chudobné školstvo = hlúpy národ, či Chudobné jedlo nenasýti, chudobné školstvo nevzdelá. Učiteľom prišiel zaspievať Peter Cmorík.

V Košiciach protestovalo 2500 školských zamestnancov

Aj na východe Slovenska vyjadrili učitelia svoj nesúhlas a predstavili svoje požiadavky. ,,Plat nieje všetko, čo naše školstvo potrebuje. V prvom rade si zaslúži pozornosť našich politikov a verejnosti." hovorí jedna z učiteliek na námestí v Košiciach.

Podľa slov pedagógov je vôľa vydržať veľká a niektoré školy sú dokonca pripravené štrajkovať aj niekoľko týždňov.

Šanca na desaťpercentné navýšenie je malá

Premiér Robert Fico v nedeľňajšej tv relácii Na telo vyhlásil, že má právo povedať učiteľom žiadajúcim desaťpercentné navýšenie, že im platy nezvýši ani o cent, on im však ponúka kompromis v podobe piatich percent. To odborári dosiaľ odmietajú.

Politológovia, ktorých oslovila TASR, sa zhodli, že vládny kabinet zrejme neustúpi požiadavke učiteľov zvýšiť platy o desať percent. Ak by to urobil, musel by čeliť nátlaku ďalších skupín, ktoré by si rovnako nárokovali na ústupky.

Jaroslav Dodok/Kornel Kubík

OBRAZOM: Megaštrajk na Slovensku: Tisíce učiteľov vyrazili na námestia
1
Galéria
OBRAZOM: Megaštrajk na Slovensku: Tisíce učiteľov vyrazili na námestia
16
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM