Jaroslav Dodok Rôzne

Pitná voda nie je samozrejmosť. Pomôžte nám to zmeniť

Ôsmy ročník zbierky Týždeň modrého gombíka, ktorý sa koná od 14. do 20. mája, pomôže deťom v Zimbabwe, aby sa mohli bez obáv napiť. V Bratislave sa do zbierky zapájajú mnohé školy a podujatie aj tento rok podporia známe osobnosti.

Doteraz tak urobili Zdenka Predná, Miro Šmajda, Lenka Šóošová, Lucia Barmošová, Laci Strike, Zuzana Haasová, Lucia Hablovičová, Martin Nikodým, Tomáš Bezdeda a ďalší.

[blockquote]V mno­hých oblastiach sveta nie je voda vhodná na pitie. Je to aj prípad Zimbabwe, kde sa dve tretiny vodných zdrojov nachádzajú na povrchu vo forme riek a jazier, a človek sa o ne delí so zvieratami. Keďže až 28% obyvateľov vidieka inú vodu nemá, používa ju na varenie aj pitie.[/blockquote]

Žiaľ, voda, ktorá nie je zdravotne bezpečná, spôsobuje deťom rôzne ochorenia: pitie spôsobuje črevnú dizentériu, brušný týfus, choleru a salmonelózu alebo sa do ich tela môže dostať parazitný cudzopasník Vlasovec medinský; hygiena znehodnotenou vodou môže deťom spôsobiť žltačku typu A či kožné a očné ochorenia; prostredie so stojatými vodami podporuje výskyt malarických komárov, ktoré okrem malárie prinášajú aj žltú zimnicu a horúčku dengue.

V Zimbabwe umiera až 12% živonarodených detí na črevné hnačkové ochorenia, ktoré ich telíčka odvodnia a vysilia. Najviac sú ohrozené deti, ktoré majú menej ako 5 rokov. Každý rok sa piatych narodenín nedožije až 29 000 detí v Zimbabwe. Ďalšie deti majú pre nedostatok pitnej vody zhoršenú kvalitu života.

[blockquote]UNICEF je poprednou organizáciou, ktorá v Zimbabwe zaisťuje prístup k bezpečnej pitnej vode, dodáva prostriedky potrebné na jej čistenie a stará sa o propagáciu hygieny a zlepšenie sanitácie. Vodno-sanitačné programy zaisťuje UNICEF popri očkovaní, registrácii novorodencov, vzdelávaní a programoch prevencie detskej kriminality a prevencie HIV/AIDS.[/bloc­kquote]

**Vaša podpora znamená, že ** 1/ pomôžete hĺbiť studne a opravovať existujúce (od roku 2007 UNICEF financoval hľadanie nových zdrojov pitnej vody a nové vrty pre viac ako 200 studní v 16 okresoch) 2/ pomôžete zabezpečiť pitnú vodu pre školy 3/ pomôžete dodávať vodu v cisternách tam, kde nie sú dostupné zdroje pitnej vody (denne je to asi pol milióna litrov čistej pitnej vody) 4/ pomôžete dodávať prípravky na dezinfekciu a čistenie vody tam, kde je možné vodu čistiť alebo filtrovať (napríklad tablety na čistenie vody WPT, kde jedna tableta dokáže vyčistiť 4–5 litrov vody) 5/ podporíte vzdelávanie o hygiene a hygienických návykoch.

**Ako prispieť: ** A/ do zapečatenej pokladničky UNICEF od 14. do 20. mája 2012 – počas Týždňa modrého gombíka B/ zaslaním prázdnej SMS na číslo 844 od 1.5. do 20.6.2012 v sieti všetkých mobilných operátorov, cena SMS je 2€ a je konečná C/ ľubovoľnou sumou na účet zbierky: č.ú. 2021 9886 / 6500 (Poštová banka), variabilný symbol 0312

Viete, že… za posledných desať rokov zomrelo vo svete po vypití znečistenej vody viac ľudí, ako bolo obetí vojnových konfliktov od druhej svetovej vojny?

Autor: student24/Icm Foto: Icm

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM