Martin Sýkora Rôzne

Popradská gymnazistka dobyla Gruzínsko: Z Tbilisi si priviezla striebro

O Nele Gloríkovej ešte určite budeme počuť. Svojou prácou očarila porotu na Medzinárodnej olympiáde mladých.

Ilustračný obrázok k článku Popradská gymnazistka dobyla Gruzínsko: Z Tbilisi si priviezla striebro
Foto: Martin Sýkora / Zdroj: Dnes24.sk

Žiačka druhého ročníka Gymnázia na Kukučínovej ulici v Poprade už minulý rok zahviezdila na Slovensku, keď vyhrala celoštátne kolo. Biológia Nelu Gloríkovú veľmi baví už od niekoľko rokov.

„Začalo to pred piatimi rokmi na základnej škole. Jedným z mojich prvých projektov boli vtáky na kŕmidlách. Vždy ma bavilo poznávať niečo nové. Od pozorovania som prešla k mapovaniu a potom ma to úplne pohltilo,“ povedala na stretnutí Nela. Vtáky jej učarovali a so svojou prácou – Populačná dynamika a etológia vodnára potočného na rieke Poprad v územiach s antropogénnym vplyvom – sa dostala aj až do Gruzínska na celosvetovú biologickú olympiádu. V Tbilisi porota videla sto projektov zo štyridsiatich štátov. Nakoniec z toho bolo pre popradskú gymnazistku výborné druhé miesto. Treba dodať, že na olympiáde bola najmladšou súťažiacou účastníčkou. Jej prezentácia o vodnárovi ako indikátorovi čistoty vody zaujala.

„Teší ma, že máme takých výborných žiakov. Nela je výnimočná v tom, že svoj záujem pretavila do hĺbky. V tomto prípade platilo spojenie výnimočný učiteľ – výnimočný žiak na sto percent,“ konštatoval riaditeľ gymnázia Vladimír Lajčák, ktorému imponuje cieľavedomosť svojej žiačky. Vidieť to aj na okolí školy. Areál je posiaty vtáčími búdkami. „Je tu pekné prostredie, učaruje každému. Môj cieľ je pracovať v Slovenskej akadémii vied, s ktorou spolupracujem už dnes,“ dodala Nela Gloríková.

Druháčka z Kukučínovej chce študovať biológiu na vysokej škole. Okrem ornitológie ju začal baviť aj svet hmyzu. Prezradila, že sa chce venovať vážkam. Na Slovensku je vyše 860 stredných škôl, preto je medzinárodný úspech pre školu i pre Nelu Gloríkovú ešte cennejší.

Nela Gloríková Gymnázium Kukučínova
7
Galéria
Foto: Martin Sýkora / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM