Ilustračný obrázok k článku ROZHOVOR s Brazílčanom, ktorý k nám prišiel študovať: Slovenky sú extrémne krásne ženy
Zdroj: Dnes24.sk

ROZHOVOR s Brazílčanom, ktorý k nám prišiel študovať: Slovenky sú extrémne krásne ženy

Na Slovensku si zamiloval návštevy hradov a zámkov a tiež krásu našich žien. Do očí mu udreli aj slovenskí študenti, ktorí skúškové obdobie príliš prežívajú. Aj toto nám v rozhovore prezradil 20-ročný Brazílčan Mateus Campos Andrade, ktorý v súčasnosti študuje na Slovensku.

Kornel Kubík Rozhovor
Kornel Kubík Rozhovor

ROZHOVOR s Brazílčanom, ktorý k nám prišiel študovať: Slovenky sú extrémne krásne ženy

Na Slovensku si zamiloval návštevy hradov a zámkov a tiež krásu našich žien. Do očí mu udreli aj slovenskí študenti, ktorí skúškové obdobie príliš prežívajú. Aj toto nám v rozhovore prezradil 20-ročný Brazílčan Mateus Campos Andrade, ktorý v súčasnosti študuje na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku ROZHOVOR s Brazílčanom, ktorý k nám prišiel študovať: Slovenky sú extrémne krásne ženy
Zdroj: Dnes24.sk

Mladík pochádza zo slnečného Ria De Janeira, ale už od konca januára ho môžete stretnúť v uliciach Bratislavy. Študovať k nám prišiel v rámci bilaterálnej dohody medzi jeho univerzitou (Universidade Federal do Rio de Janeiro) a Paneurópskou vysokou školou v Bratislave. Vo svojej rodnej krajine študuje odbor medzinárodne vzťahy. Ten sa však na slovenskej škole nevyučuje. Preto súčasne navštevuje predmety na viacerých fakultách, ktoré súvisia s jeho odborom.

Prečo si si vybral práve Slovensko?

Pravdupovediac, to nie ja som si vybral Slovensko. Slovensko si vybralo mňa. Vždy som chcel študovať v zahraničí, a preto som minulého roka kontaktoval tri rôzne univerzity a skúšal šťastie. Z belgickej univerzity mi neodpovedali a z talianskej Bologni mi prišla odpoveď, že program sa dá študovať len v Talianskom jazyku. Tým pádom bola moja voľba hneď jasná.

Na môj email mi zo Slovenska odpovedali traja rôzni ľudia a poskytli mi odpovede na moje otázky. Tento prístup ma veľmi potešil a ja som od tohto momentu začal vyhľadávať všetky potrebné informácie ohľadom mesta, univerzity, geografickej polohy, životných nákladov. Inak povedané, začal som sa pripravovať na túto nezabudnuteľnú skúsenosť!

Čo ťa najviac prekvapilo na Slovensku? Je niečo, čo si naozaj neočakával?

„Všetko je pre mňa neskutočne nové!“ Toto je fráza, ktorú opakujem už od svojho príchodu asi najviac zo všetkých. Slovensko ma neustále niečím prekvapuje.

Navštívil som niekoľko historických múzeí, všímal si vašu faunu a flóru, ktorá je rozhodne veľmi bohatá. Niektoré časti krajiny sú naozaj neuveriteľne krásne. Máte zaujímavú históriu a ja osobne milujem návštevy hradov a zámkov, pretože je to niečo, čo v Brazílii nemáme. Takisto si rád pozerám a navštevujem staré katolícke kostoly, ktoré majú rozdielny štýl ako u nás.

A ešte niečo, Slovenky sú naozaj extrémne krásne ženy a ja už asi viem, odkiaľ výrobca Barbie čerpal inšpiráciu. (smiech)

Povedz nám niečo, čo my o tvojej krajine určite nevieme. Skús prekvapiť teraz ty nás.

Rád by som ozrejmil, že Tango a Salsa nie sú tradičné brazílske tance, ako by si mnohí mohli myslieť. Pochádzajú z neďalekej Argentíny a Mexika. Takisto veľa ľudí žije v domnienke, že v Brazílii sa hovorí po španielsky. To nie je pravda. Španielom síce niečo rozumieme, ale oficiálnym jazykom je portugalčina.

V čom vidíš najväčší rozdiel medzi slovenským a brazílskym školstvom?

Myslím, že nedokážem ohodnotiť slovenský vzdelávací systém tak dobre ako brazílsky. Samozrejme, pár rozdielov som si všimol. Napríklad základná škola u nás trvá rovnako – 9 rokov, no po nej nasleduje „stredná škola“ (nazvime to tak, u nás Ensino Médio), ktorá trvá tri roky. Môžeme ju prirovnať k vašej strednej škole, pretože jej úlohou je takisto pripraviť študentov na vysokoškolské štúdium.

Každá VŠ má v Brazílii svoj vlastný, osobitný vstupný test. Avšak vláda pred niekoľkými rokmi zaviedla aj tzv. ENEM (Exame Nacional do Ensino Médio), ktorý slúži ako hlavný ukazovateľ vedomostí pre verejné univerzity. Takže ENEM je forma národnej skúšky, ktorú píšu všetci uchádzači o vysoké školy.

Je podľa teba náročné dostať sa na univerzitu vo vašej krajine?

Áno. Myslím, že je to dosť náročné. Aj keď existuje niekoľko kvalitných súkromných škôl, paradoxom je, že tie najlepšie univerzity u nás sú práve tie verejné. Konkurencia je dosť veľká, preto je ťažké dostať sa na vami vybranú univerzitu. Brazílske školstvo je jedným z veľkých sociálnych problémov a potrebuje mnoho investícií na obnovu a normálne fungovanie.

A čo tvoje štúdium v Bratislave? Vnímaš ho ako náročné alebo ťažšie ako to doma?

Keďže som výmenným študentom, tak môžem s určitosťou povedať, že náročnejšie, ako to doma, nie je. Štúdium v mojej krajine by bolo pre mňa určite ťažšie. No zase na druhej strane, myslím, že ak by niekto zo Slovenska išiel študovať do Brazílie, mal by to rovnako zjednodušené ako to mám teraz ja.

Popíš nám ako prebieha skúškové obdobie v Brazílii. Sú to takisto nekončiace týždne plné kofeínu a prebdených nocí?

To, ako vyzerá naše skúškové obdobie, závisí len a len od profesora. Niekomu stačí prezentácia, iný chce zase ústnu skúšku a ďalší zase písomný test. Takže je to veľmi rozmanité. Nemáme na to žiadny predpísaný rámec, ktorý sa musí striktne dodržiavať.

Niečo, čo mi naozaj udrelo do očí je, že študenti tu, na Slovensku, skúškové obdobie akoby viac prežívali. Samozrejme, aj pre nás je toto obdobie stresujúcu a až príde, musíme zabrať viac než počas celého roka. No tu je to akoby sa rozprávalo o sedemhlavom drakovi, pričom táto téma sa rozoberá vždy a všade. Príde mi to celkom vtipné.

Čo ti tu zo všetkého najviac chýba? Čo si myslíš, že ti bude chýbať až sa vrátiš späť domov?

Ako inak, zo všetkého najviac mi tu chýba rodina a najbližší priatelia. Okrem toho mi tu chýba ešte jeden nápoj, ktorý sa na Slovensku nedá kúpiť. Volá sa Guaraná. Potom brazílska kuchyňa, futbal a môj futbalový tím.

Keď sa vrátim späť domov, najviac mi budú chýbať ľudia, ktorých som tu stretol. Takisto váš zvyk jedenia polievky pred hlavným jedlom alebo popíjanie Viedenskej kávy poobede. Navyše, určite mi bude chýbať jeden druh Milka keksíkov, ktoré u nás nie sú. Mám pocit, že som na nich závislý, a preto naozaj neviem, čo si počnem bez nich. (smiech)

Prezraď nám, ako vyzerajú tvoje plány do budúcna? Nedá mi neopýtať sa typickú „pohovorovú“: Kde sa vidíš o päť rokov?

Nuž, tak teraz sa naozaj cítim ako na nejakom pohovore. (smiech) Mám rád plánovanie svojej budúcnosti a keď budem mať 25 rokov, chcel by som už pracovať pre nejakú úspešnú, nadnárodnú spoločnosť. Alebo študovať ďalej a postupne sa stať diplomatom. Takisto nevylučujem možnosť, že sa vrátim do Európy znovu študovať alebo pracovať. V Brazílii je jedno obľúbené porekadlo, ktoré hovorí: „ Budúcnosť je v rukách Božích.“

Odporučil by si Slovensko ako miesto vhodné na štúdium aj svojim priateľom?

Samozrejme, áno! Táto krajina je tak nádherná, a tak rozdielna od tej našej, že stojí zato ju vidieť. Úroveň Paneurópsku VŠ je podľa mňa vysoká a štúdium zaujímavé. Takže už teraz odporúčam mojim priateľom sem prísť. Nielen im, ale aj mnohým, ktorí rozmýšľajú o štúdiu v zahraničí. Naozaj dúfam, že Slovensko sa časom stane obľúbeným miestom pre brazílskych študentov.

Tohto entuziastického mladíka si môžete v našom hlavnom meste odchytiť až do 15. júna. Potom sa už chystá späť do svojej rodnej Brazílie, aby si v kruhu rodiny a priateľov mohol vychutnať World Cup 2014.

Ďalšie zaujímavé rozhovory s mladými ľuďmi nájdete TU.

Student24/Simona Benetinová
Foto: Archív Mateusa

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie