Jaroslav Dodok Rozhovor

Rozhovor: Prvá biznis knižnica na Slovensku

Predstavujeme vám Juraja Kováča, ktorý je tvorcom ojedinelého projektu s názvom Biznis knižnica. Ide o prvú inštitúciu, ktorá sa bude venovať špeciálne motivačnej a podnikateľskej literatúre.

Biznis knižnica je na Slovensku nový pojem. Niekto by si možno predstavil knižnicu ozdobenú zlatom, alebo knižnicu plnú podnikateľov…

Ide o knižnicu, ktorá obsahuje „biznis“ knihy – teda viac ako 150 kníh z oblasti podnikania, motivácie, manažmentu, marketingu a nových trendov.

Keďže na Slovensku ešte takáto knižnica nie je, z kade ste zobrali nápad a inšpiráciu?

V rámci spolupráce s Ekonomickou fakultou Univerzity Mateja Bela sme zrealizovali predmet počas ktorého sme „donútili“ viac ako 100 študentov prečítať 3 biznis knihy počas semestra. Na začiatku to študenti patrične ofrflali, po absolvovaní predmetu bola väčšina nadšená a zistila, že biznis knihy nie sú nudné skriptá. Rozhodli sme sa teda v tejto ceste pokračovať a vytvoriť (nielen) pre študentov miesto, kde si budú môcť požičať biznis knihy od autorov svetových mien.

Väčšina dobrých nových vecí je v Bratislave. Prečo ste sa rozhodli vytvoriť biznis knižnicu práve v Banskej Bystrici?

V rámci aktivít BestGuest máme dlhoročnú spoluprácu s Ekonomickou fakultou UMB. Takisto sa pilotný projekt zrealizoval v Banskej Bystrici, takže preto začíname tu.

Pre koho je určená?

Biznis knižnica je určená pre aktívnych ľudí, ktorí rozbiehajú svoj biznis, zvyšujú hodnotu svojej hlavy či objavujú svoj talent a chcú „nasávať“ rady od najlepších autorov biznis kníh. Niekoľko desiatok kníh je takisto v origináli, takže je to spôsob ako doladiť svoju angličtinu.

Ako už vieme, knižnica bude spojená z kaviarňou. Je to tak?

Knižnicu sme umiestnili do študenskej kaviarne MOMO cafe, ktorá pôsobí priamo na Ekonomickej fakulte. Je to obojstranne výhodná spolupráca – knižky môžu prilákať študentov a na druhej strane zákazníci kaviarne si môžu knižnicu v kaviarni všimnúť a zapojiť sa.

V stredu 7. marca chcete knižnicu oficiálne otvoriť. Názov podujatiu ste dali Deň otvorených políc. Na čo všetko sa môžeme tešiť?

V rámci Dňa otvorených políc ponúkame záujemcom bezplatné konzultácie ohľadom biznis kníh, ktoré sa oplatí prečítať. Takisto môžu počas dňa záujemcovia získať spolu s päťročným členským publikáciu „11 krokov ako začať s holou riťou“ a kávu zdarma. Takisto sme pripravili prednášky jednotlivcov, ktorí úspešne rozbehli a rozbiehajú vlastný biznis.

Najviac ma zaujali spomínané prednášky. O čom budú?

Všetky prednášky sú vlastne osobnými príbehmi mladých ľudí, ktorí sa postavili na vlastné nohy a živia sa tým, v čom sú dobrí a čo ich baví. O 12:30 začne Juraj Kováč, zakladateľ BestGuest workshop na tému „Ako začať s holou riťou?“, o 14:00 bude pokračovať Katarína Šavelová, zakladateľka RUonline so svojím príbehom na tému „Čo by som robila, keby som sa nebála?“ a o 15:30 všetko ukončí Michal Siklienka, zakladateľ Siky Gardens svojím príbehom s názvom „Ako žiť svoj sen a nie sen niekoho iného“.

Plánujete do budúcna otvoriť biznis knižnice aj v iných mestách?

Biznis knižnica v BB je pre nás akýmsi lakmusovým papierikom. Ak zistíme, že sa koncept ľuďom páči, určite založíme sieť knižníc po celom Slovensku. Našim cieľom je inšpirovať mladých ľudí k tomu, aby sa rozbehli a biznis knižnica je jednou z podporných aktivít.

Rozhovor s Jurajom Kováčom o Biznis knižnici vám prinášame v rámci seriálu: Marec – mesiac knihy. Pridávať budeme aj ďalšie zaujímavé články na túto tému.

ddk

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie