Jaroslav Dodok Šport

VIDEO: V Bystrici sa stretlo vyše 130 mladých akrobatov

Medzinárodné podujatie s názvom Parkour Meeting, sa už po druhý krát uskutočnilo v Banskej Bystrici, kde privítalo traceurov (parkuristov) z Česka, Slovenska i Poľska. Náš portál Student24 pri tom samozrejme nemohol chýbať a tak vám prinášame reportá

Najmä v mestskom prostredí je čoraz populárnejší nový šport, či skôr disciplína s názvom Le Parkour. Táto dychberúca aktivita si získava čoraz viac priaznivcov. Banská Bystrica je jedným z významných centier parkouru na Slovensku. Tejto nesúťažnej disciplíne sa v meste pravidelne venuje skupina mladých ľudí a práve oni sa rozhodli zorganizovať akciu, ktorá spojila na štyri dni členov parkourovej komunity zo strednej Európy.

,,Samozrejme úplne na začiatku tréningu treba telo dobré rozohriať, dali sme si preto tri kolá behu. Potom nasledovala dynamická rozcvička," predstavuje tréning parkouristov Dávid Lupták, jeden z organizátorov meetingu. Ako ďalej hovorí, rozcvička zabraňuje zbytočným úrazom a pripraví telo na určitú záťaž.

Parkour meeting 2012: [youtube=400,322]h­ttp://youtu.be/Ul­VMeQ78e6g[/you­tube] Zdroj: youtube

//,,Som z Bratislavy, kde pravidelne skáčeme asi tridsiati. Parkouru sa venujem už asi štyri roky, všimol som si ho v jednom filme Okrsok 13. To ma inšpirovalo a postupne som vlastne stretol komunitu ľudí , ktorí sa tomu tiež venovali a postupne ma začali trénovať, " //hovorí jeden z účastníkov tréningu.

Parkour je hlavne o prekonávaní prekážok a o niekedy aj o pomoci druhým ľuďom, či sebe. **,,Sú ľudia ktorí si myslia, že sme vandali, že všetko po čom skáčeme aj ničíme. Základom je však vysvetliť princíp a s úsmevom na tvári sa s nimi o tom porozprávať," **hovorí ďalší traceur.

Počas našej prítomnosti skutočne parkouristi nič neničili, práve naopak, zameriavali sa na svoj tréning a na techniky, ktoré práve zdokonaľujú. Kotúle, stojky, či kliky nechýbali ani tento rok. Banskobystrickí traceuri sa predvedli na schodoch pod Pamätníkom SNP, ktoré bez problémov zdolali na rukách v stojke. Parkour meeting začal piatok trinásteho a pokračovať budeš až do pondelka.

student24 Foto+text: Jaroslav Dodok Video: Martin Potančok

parkour meeting
28
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM