Marcel Páleš Rôzne

Bystrickí žiaci úspešní v celosvetovej konkurencii: Ich robota si pozrela aj holandská kráľovná

Školáci si už pár dní užívali prázdniny, zatiaľ čo tím žiakov zo ZŠ Spojová z Banskej Bystrice sa len vracal z celosvetovej súťaže v stavbe a programovaní robotov RoboCup Junior 2013. V celosvetovej konkurencii boli úspešní!

Ilustračný obrázok k článku Bystrickí žiaci úspešní v celosvetovej konkurencii: Ich robota si pozrela aj holandská kráľovná
Zdroj: Dnes24.sk

Svoju účasť na tomto medzinárodnom finále v holandskom meste Eindhoven získali na základe prvenstva v celoslovenskom kole súťaže, ktorá sa konala v Košiciach začiatkom apríla tohto roku.

Mladí programátori simulovali záchranu

Pod vedením Mariany Radobickej, ktorá už má skúsenosti z predchádzajúcich rokov (Graz, Singapúr), žiaci Adam Barla, Rastislav Líška a Daniel Paučo v dňoch 24. 6. – 1. 7. súťažili v kategórii Rescue A Primary (záchranár pre základné školy) s tímovým názvom EBB.

Úlohou bola stavba lego robota a simulácia nájdenia obete a jej dopravenia do určenej bezpečnostnej zóny. Sú určené presné pravidlá, ktoré robot musí dodržiavať, pričom musí prekonávať určité nástrahy a prekážky. Toto všetko žiaci programujú v jazyku, ktorý si vyberú.

Prišla ich povzbudiť aj holandská kráľovná!

Po takmer týždňovom programovaní získali z 28. tímov krásne 12. miesto. Mali silných súperov z rôzny krajín ako USA, Nemecko, Japonsko, Čína, Švedsko, Fínsko, Holandsko, Austrália, Brazília, Singapúr a mnoho ďalších. Súťažiacich prišla povzbudiť aj holandská kráľovná Maxima, ktorá priamo počas súťaže vstupovala medzi mladých programátorov.

Základná škola ďakuje mestu Banská Bystrica a všetkým sponzorom, ktorí im finančne pomohli a tak zabezpečili účasť na tejto súťaži, tiež reprezentáciu nielen školy a mesta Banská Bystrica, ale aj celého Slovenska.

Súťaž v stavbe a programovaní robotov
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM