Kornel Kubík Rôzne

Čaplovič ocenil najúspešnejších študentov: V mladej generácii máme mnoho talentov

Najúspešnejší žiaci a študenti, ktorí dosiahli významné úspechy na medzinárodných predmetových olympiádach, umeleckých či športových súťažiach v uplynulom roku si dnes prevzali ocenenie Pamätný list sv. Gorazda. Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) ocenil 81 žiakov z celého Slovenska.

Ilustračný obrázok k článku Čaplovič ocenil najúspešnejších študentov: V mladej generácii máme mnoho talentov
Zdroj: TASR

Urobil tak pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva ako aj Dňa boja za slobodu a demokraciu.

„Myslím si, že v našej mladej generácii aj vďaka učiteľom a rodičom máme mnoho talentov, len ich treba správne nasmerovať a poskytnúť im možnosť, aby mohli súťažiť nielen doma, ale aj v zahraničí,“ vysvetlil pre TASR Čaplovič podstatu ocenia, ktoré sa udeľuje každoročne od vzniku Slovenskej republiky.

Ocenení študenti reprezentovali Slovensko na mnohých medzinárodných súťažiach z oblasti matematiky, informatiky, fyziky, chémie, biológie, geológie či športu. „Medzi ocenenými sú zástupcovia nielen z verejných, ale aj súkromných a cirkevných škôl a Pamätný list získala aj jedna zdravotne postihnutá študentka“ doplnil Čaplovič.

Ocenil aj karatistu

Mário Lipovský spolu s päťčlenným tímom reprezentovali Slovensko v Turnaji mladých fyzikov v Rakúsku, kde získali striebornú medailu. „Robili sme výskum 15 úloh a objasňovali sme ako fungujú niektoré fyzikálne princípy,“ vysvetlil študent z Gymnázia Juraja Hronca v Bratislave. V budúcnosti by chcel pokračovať v štúdiu v oblasti matematiky a informatiky.

Jedným z ocenených bol aj karatista Jakub Lebeda. Karate sa venuje pravidelne 11 rokov a dosiahol viacero úspechov. „Minulý rok som získal druhé miesto na Majstrovstvách Slovenska, v tomto roku som dokonca vyhral a teraz ma čaká niekoľko medzinárodných súťaží,“ priblížil svoje úspechy a ciele do budúcnosti bratislavský gymnazista Lebeda.

Na fotografii hore minister odovzdáva ocenenie študentovi Martinovi Vodičkovi z Košíc, najúspešnejšiemu Slovákovi v histórii matematických olympiád na svetovej úrovni.

Podľa ministra školstva názov ocenenia má historické korene. „Gorazd bol jeden zo žiakov sv. Cyrila a Metoda a ako jediný pochádzal z tohto regiónu, pretože ostatní vzdelanci prichádzali na naše územie z iných oblastí, napríklad Bulharska,“ zdôraznil minister Čaplovič.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM