Jaroslav Dodok Rôzne

Do školy študenti nepôjdu

Estónski učitelia požadujúci 20-percentné zvýšenie platov vstúpili v stredu do trojdňového štrajku. Tisíce estónskych učiteľov sa zhromaždili na Námestí slobody v centre hlavného mesta Tallinn a žiadali zvýšenie platov.

Učitelia žiadajú zvýšenie platov na najmenej 730 eur pre začínajúcich učiteľov a 1067 pre dlhoročných skúsených pedagógov.

Štrajk približne 16 000 učiteľov v krajine s 1,3-milióna obyvateľmi spôsobil uzavretie väčšiny škôl a materských škôl v krajine až do pondelka.

Premiér Andrus Ansip, ktorého stredopravá vláda je známa jednými z najprísnejších úsporných opatrení v Európe, varoval, že zdroje vlády sú limitované. „Mali by sme používať zdravý rozum a nevytvárať ilúzie, že verejné zdroje sú niekde ukryté, a keď ich budeme žiadať hlasno, peniaze sa objavia,“ povedal podľa estónskeho denníka Postimees premiér.

Štrajk podporuje konfederácia odborových zväzov, ktorá už organizovala vo februári niekoľko protestov, všetko ako reakciu na úsporné opatrenia vlády. Boli to najväčšie protesty v krajine od rozpadu Sovietskeho zväzu, ktorého bolo Estónsko súčasťou až do roku 1991. Podporu učiteľov vyjadria vo štvrtok štrajkom solidarity zamestnanci verejnej dopravy

Zdroj: SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM