Jaroslav Dodok Univerzity

Dobrá správa pre slovenských študentov: Erasmus + podporí dobrovoľníctvo, stáže aj medzinárodné výmeny

Slovensko patrí medzi krajiny EÚ, kde sa záujem vycestovať na zahraničnú mobilitu stále zvyšuje. Erasmus+ sľubuje väčšiu podpora a viac možností. Pozreli sme sa na to, aké výhody nový program EÚ pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport prinesie aj našim študentom...

Ilustračný obrázok k článku Dobrá správa pre slovenských študentov: Erasmus + podporí dobrovoľníctvo, stáže aj medzinárodné výmeny
Foto: Jaroslav Dodok

Mladí ľudia dostanú viac šancí

„Erasmus for all“ alebo „Yes Europe“ boli konkurentmi nového názvu programu, ktorý nakoniec pod označením Eramus+ zastreší niekoľko doterajších vzdelávacích programov (Comenius, Erazmus, Erazmus Mundus, Leonardo da Vinci, Grundtvig, Youth in Action), pričom po prvý krát bude zahŕňať aj športovú politiku na lokálnej úrovni.

Katarína Neveďalová sa zúčastnila ako tieňová spravodajskyňa na vyjednávaniach s Európskou komisiou, preto na tlačovej konferencii predstavila novú stratégiu s nadšením: „Vzdelávací program Erazmus + zlepší zamestnateľnosť mladých ľudí a otvorí im nové možnosti. Aj prostredníctvom neho sa nám podarí zabezpečiť, aby aj Slováci dostali viac šancí rozšíriť si svoje zručnosti, jazykové schopnosti a skúsenosti, čo zlepší ich situáciu na trhu práce“ vyhlásila Katarína Neveďalová.

16 miliárd eur pre mladých ľudí

Jeho pridanou hodnotou bude podľa poslankyne fakt, že bude už len jeden program, na ktorý sa uchádzači budú môcť obrátiť so žiadosťami o financovanie, zatiaľ čo počet tých, ktorí takúto podporu získajú, by sa mal takmer zdvojnásobiť.

Erazmus+ podporí iniciatívy v hodnote asi 16 miliárd Eur a umožní medzinárodnú študijnú mobilitu, stáž alebo dobrovoľníctvo vyše 4 miliónom Európanov. Program reflektujúci nepriaznivú situáciu na trhu práce sa bude zamieravať hlavne na mobilitu, spoluprácu a politické reformy.

Vysokoškoláci môžu požiadať o pôžičku

Ďalšou dobrou správou bude podľa slov poslankyne špeciálna pôžička na podporu magisterského štúdia v zahraničí, ktorá sa bude splácať hypotekárne s možnosťou ročného prerušenia a na základe rozhodnutí členských štátov prípadnou povinnosťou splácať až po dosiahnutí určitej výšky príjmu.

Viac zaujímavostí a informácií zo sveta európskej mládeže nájdete na webe europskydialog.eu

student24/europ­skydialog.eu foto: mladiinfo.sk

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM