Univerzity

Študentské pôžičky: Tento rok môžu vysokoškoláci požiadať o stovky eur viac

Študenti môžu žiadosť o pôžičku predložiť v dvoch termínoch. Financie z poskytnutej pôžičky môžu využiť na čokoľvek.

Ilustračný obrázok k článku Študentské pôžičky: Tento rok môžu vysokoškoláci požiadať o stovky eur viac
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Študenti môžu v týchto dňoch predkladať žiadosti o pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania, ktorý zverejnil podmienky ich poskytovania na akademický rok 2020/2021. Informovala o tom referentka kontroly Fondu na podporu vzdelávania Jana Zvozilová.

Výška pôžičky

„Najväčšou zmenou je zvýšenie maximálnej výšky pôžičky pre študentov prvého a druhého stupňa vysokoškolského štúdia na 4000 eur a pre študentov tretieho stupňa vysokoškolského štúdia na 7000 eur,“ uviedla Zvozilová. V prípade študentov prvého a druhého stupňa štúdia je to zvýšenie maximálnej výšky pôžičky o 500 eur a v prípade študentov tretieho stupňa štúdia ide o zvýšenie maximálnej výšky pôžičky o 1000 eur.

Ďalšou zmenou je úprava a zjednodušenie podmienok, ktoré musí spĺňať ručiteľ. „Financie z poskytnutej pôžičky môže študent využiť na čokoľvek,“ poznamenala Zvozilová. Zároveň došlo k výraznému zvýšeniu objemu finančných prostriedkov vyčlenených na pôžičky pre študentov na šesť miliónov eur, čo je o 1,5 milióna eur viac ako v prechádzajúcom akademickom roku. „Toto zvýšenie bolo možné najmä vďaka efektívnemu hospodáreniu fondu s vlastnými prostriedkami a zvýšeným príjmom zo splátok pôžičiek poskytnutých v predchádzajúcich rokoch,“ tvrdí Zvozilová.

Žiadosť o pôžičku

V súvislosti so zvýšením finančných prostriedkov určených na pôžičky pre študentov fond predpokladá, že v akademickom roku 2020/2021 bude môcť finančne podporiť viac ako 2000 študentov.

Študenti môžu žiadosť o pôžičku predložiť v dvoch termínoch, buď do 15. septembra, alebo do 31. októbra. Detailné informácie o podmienkach poskytovania pôžičiek sú dostupné na webovom sídle fondu www.fnpv.sk.

Fond taktiež zverejnil podmienky predkladania žiadostí o stabilizačnú pôžičku určenú pre študentov odboru ošetrovateľstvo v prvom stupni štúdia v dennej forme štúdia v študijnom odbore ošetrovateľstvo. Detailné informácie o podmienkach poskytovania stabilizačných pôžičiek sú všetkým záujemcom dostupné na webe www.stabilizacnepozicky.sk.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
======= >>>>>>> c6e424c361d8f27037ade60c6234148f30c95479