Kornel Kubík Univerzity

Ktorá právnická fakulta má najlepšiu reputáciu? Pozrite si výsledky prieskumu

Právnici z akademického prostredia považujú Právnickú fakultu Trnavskej univerzity za najlepšiu právnickú fakultu na Slovensku. Ukázal to historicky prvý prieskum reputácie právnických fakúlt na Slovensku, ktorý zrealizovalo občianske združenie OZ Aula a portál Aula.sk.

Ilustračný obrázok k článku Ktorá právnická fakulta má najlepšiu reputáciu? Pozrite si výsledky prieskumu
Zdroj: Webnoviny.sk

Hodnotili pedagógovia a vedci

Do prieskumu sa mohli zapojiť len vysokoškolskí pedagógovia, minimálne vo funkcii odborný asistent a vedci s vysokoškolským vzdelaním tretieho stupňa, ktorí pôsobia v odbore právo.

„Za hlavné poslanie vysokej školy sa vo všeobecnosti považuje vzdelávanie a vedecké bádanie. Rozsah realizácie týchto činností sa však môže na jednotlivých vysokých školách líšiť. Prieskum hodnotil obe tieto funkcie oddelene,“ uviedol. Ide podľa neho o prvý pokus kvantifikovať názory akademických pracovníkov na kvalitu právnických fakúlt na Slovensku.

Domnieva sa, že práve vysokoškolskí učitelia a výskumní pracovníci sú najkompetentnejší posúdiť vzdelávanie a výskum na týchto fakultách. „Prieskum je skôr zberom subjektívnych názorov. Aj z toho dôvodu sme ho nazvali Prieskumom reputácie. Reputácia a kvalita nemusia byť nevyhnutne to isté, ale oboje majú svoju výpovednú hodnotu,“ dodal Vančo.

Dotazník vyplnilo celkovo 61 respondentov. Takmer polovica z nich pôsobí na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity. „Vedeli sme, že fakulta, z ktorej sa zapojí najviac respondentov, by mohla byť zvýhodnená. Preto sme navrhli takú metodiku, ktorá to bude eliminovať,“ tvrdí Vančo.

Na chvoste Bystrica a Sládkovičovo

Podľa výsledkov si najlepšie počínala Právnická fakulta Trnavskej univerzity, ktorú aj pedagógovia z iných fakúlt ocenili ako najlepšiu, pokiaľ ide o vzdelávanie aj výskum. Vo vzdelávaní získala 55 % bodov z maximálneho možného počtu bodov, vo výskume dokonca až 63 %.

Na druhom mieste skončila Právnická fakulta Univerzity Komenského, ktorá vo vzdelávaní získala 42 % bodov z maximálneho možného počtu a vo výskume 43 %. Nasleduje Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach s 28 % za vzdelávanie a 36 % za výskum. Ďalšou v poradí je Fakulta práva Paneurópskej vysokej školy v Bratislave.

Na chvoste rebríčkov zostali Právnická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Fakulta práva Janka Jesenského Vysokej školy v Sládkovičove. Kompletné výsledky prieskumu sú zverejnené na stránke www.aula.sk/prieskumy.

Prečítajte si aj: Rebríček vysokých škôl: Kde sa na Slovensku študuje najdrahšie a kde najlacnejšie?

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM