Jaroslav Dodok Rôzne

Marec - mesiac knihy

Marec sa už odpradávna spája nielen s príchodom jari, obdobia, kedy sa príroda opäť prebúdza k životu a kvitne v plnej svojej kráse, ale aj s neutíchajúcim zdrojom vedomostí a informácií, a síce s knihami.

História marca ako mesiaca knihy siaha do nie príliš dávnej minulosti. Marec bol vyhlásený ako mesiac knihy roku 1955 na počesť významného slovenského buditeľa Mateja Hrebendu.

Tento ľudový spisovateľ sa narodil a aj zomrel v marci a už od narodenia pociťoval lásku ku knihám. Trápili ho však problémy so zrakom a tak po nociach, kedy už vôbec nevidel a nemohol čítať, chodil po susedných domoch a prosil ľudí aby mu čítali. Významne sa podieľal na šírení slovenskej knižnej kultúry. Cestoval po celom Slovensku, čo mu umožnilo spájať knihy s predajom a šíriť osvetu. Zachránil mnoho kníh pred pálením a tým prispel ku vzniku knižníc.

Knižnice prebrali po smrti Mateja Hrebendu funckiu šírenia vzdelanosti. Sú otvorené pre každého, kto chce rozvíjať svoju myseľ .Čitatelia majú možnosť prístupu k informáciám počas celého roka, avšak obzvlášť v Marci knižnice aktivizujú svoju činnosť.

Kniha patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých a najväčších priateľov človeka od vynálezu kníhtlače. Žiaľ v poslednom čase čím ďalej tým viac ľudí radšej pozerá televíziu alebo surfuje na internete namiesto toho aby si prečítali beletriu. Avšak tá sa nám intenzívne pripomína práve v Marci, kedy sú slovenské knižnice a kníhkupectvá v plnom nasadení aby ľuďom pripomenuli, že knihy sú príjemným relaxom a zároveň skvelým spôsobom sebaobohacovania.

Neprehliadnite aj súťaž, ktorú sme pre vás pripravili. Vyhrať môžete hodnotné ceny: http://www.student24.sk/clanky?…

Filip Huszár Zdroj: internet Foto: SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM