Marcel Mojžiš Kultúra

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou: Na Pohodu príde Thom Yorke z Radiohead!

Pohode sa podaril naozaj husársky kúsok! Na známom trenčianskom festivale v lete uvidíme na vlastné oči frontmana Radiohead Thoma Yorka. Na Slovensku vystúpi so skupinou Atoms for Peace.

Ilustračný obrázok k článku Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou: Na Pohodu príde Thom Yorke z Radiohead!
Zdroj: Webnoviny.sk

Kapela Atoms for Peace bude patriť k vrcholom nielen tohtoročnej dramaturgie festivalu Bažant Pohoda, ale aj jeho celej sedemnásťročnej histórie. Zoskupenie okolo frontmana Radiohead Thoma Yorka patrí k najsledovanejším hudobným telesám súčasnosti, ich album Amok, ktorý vyjde budúci týždeň, zase k najočakávanejším nahrávkam tohto roka.

Superskupina nabitá hviezdami

„Sú chvíle, keď je šťastím robiť promotéra,“ hovorí na margo potvrdenia Atoms for Peace riaditeľ festivalu Michal Kaščák. Členovia Atoms for Peace neradi počujú označenie superskupina, no jej zloženie je skutočne hviezdne. Thoma Yorka dopĺňa nenapodobiteľný basák Flea z Red Hot Chili Peppers, gitary a elektroniku má na starosti dlhoročný producent Radiohead Nigel Godrich. Na bicie hrá Joey Waronker, ktorý okrem iného hrával v R. E. M., a druhým bubeníkom je Mauro Refosco, osobný perkusionista Davida Byrna. Mimochodom, Mauro už na Bažant Pohode hral, keď v roku 2011 vystúpil so skvelou kapelou Forró in the Dark.

Skupinu zostavil v roku 2009 Thom Yorke, aby ho doprevádzala na turné k jeho sólovej platni The Eraser. Na skúškach to však išlo tak dobre, že sa rozhodli dať dohromady a v štúdiu v Los Angeles nahrať zopár skladieb. Dlhoočakávaný album Amok, ku ktorému vyráža skupina na koncertné turné, vznikol neskôr ako výsledok tohto nahrávania.

Yorke celý v tranze

„Prvýkrát sme celú noc pili, hrali biliard a počúvali Felu Kutiho. Boli sme úplne v tranze a napokon z toho vznikli tieto skladby,“ povedal o nahrávaní Yorke v rozhovore pre magazín Rolling Stone. „Jedna z najvzrušujú­cejších vecí na konci nahrávania bol fakt, že sme si neboli istí, kde sa začína a končí človek a kde prístroje,“dodal.

Okrem Atoms for Peace budú ťahákmi Bažant Pohody 2013, ktorá sa uskutoční 11. – 13. júla na letisku v Trenčíne aj Nick Cave & The Bad Seeds, The Smashing Pumpkins, Kaiser Chiefs, Bloc Party, Bonobo, Beak>. Svoje DJ sety predvedú Amon Tobin – Two Fingers, Justice, SBTRKT či Erol Alkan. Zahrajú aj perly world music Tony Allen, Orquesta Buena Vista Social Club, Ondatrópica, Bonga i zástupcovia nastupujúcej generácie Django Django, O.Children, Sam Lee & Friends, The Bots alebo Karin Park.

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou: Na Pohodu príde Thom Yorke z Radiohead!
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM