Jaroslav Dodok Životný štýl

Newyorčan inšpiruje svet, na konte má 424 svetových rekordov

Ashrita Furman, 57-ročný Američan, v mladosti pochopil, že nič nie je nemožné. Odvtedy to každý rok dokazuje ďalšími a ďalšími rekordami.

Rozhodol sa inšpirovať ľudí[/size][/color]

Ashrita Furman, 57-ročný Newyorčan, mal už od útleho detstva jeden sen – zapísať sa do Guinnessovej knihy rekordov. Energický muž si svoj sen splnil – a to hneď niekoľkokrát. Furman sa dnes môže pochváliť 424 overenými rekordami vrátane toho za držanie najväčšieho počtu rekordov. Až 151 z nich pritom zostáva stále „nepokorených“.** „Chcem ostatných inšpirovať,“** hovorí nestarnúci Američan.

V škole sa mu nedarilo, zažil výsmech[/size][/co­lor]

Syn židovského právnika a obchodníka mal v detstve od „hrdinu“ ďaleko. V škole si ho kvôli jeho nešikovnosti a nedostatku športového ducha často doberali. Väčšinu času strávil schovaný pod dekou s nosom zaboreným do beletrie a sníval o svojich fantazijných svetoch. Jeho život sa zmenil v deň, keď stretol Sria Chinmoya – duchovného učiteľa z Indie. Prostredníctvom meditácie, dychových cvičení a vizualizačných techník sa Ashritovi podarilo „prerásť seba samého“.

Za desať dní sa pripravil a vyhral[/size][/co­lor]

Všetko začalo v čase, keď indický učiteľ pozval mladého Ashrita, aby sa zúčastnil bežeckých pretekov v newyorskom Central Parku a vytýčil mu jeden cieľ – zabehnúť 400 míľ v priebehu 24 hodín. Netrénovaný mladík mal na psychickú i fyzickú prípravu presne desať dní a bol presvedčený, že túto výzvu živý nezvládne.// „Vtedy som spísal svoj prvý závet,“// smeje sa Newyorčan. Bolo to však zbytočné – na sklonku dňa dobiehal svoju 405. mílu (652 km) a cieľovou rovinkou prešiel ako tretí. To bol zlomový okamih v Ashritovom živote, kedy pochopil, že dokáže všetko, čo si bude skutočne priať.

Krátko na to vyrobil najväčšiu tenisovú raketu na svete. Vyše 15-metrovú drevenú konštrukciu musel dvíhať žeriav a sprevádzala aj otvorenie US Open v Queense. **Odvtedy prekonal najdlhšiu vzdialenosť na bicykli pod vodou (3,03km), prešiel desať metrov v najťažších topánkach sveta (145,5 kg) a prerezal najviac jabĺk samurajským mečom vo vzduchu (27 za jednu minútu). **Od jeho prvého zápisu do Guinnessovej knihy rekordov neprešiel ani jeden rok, kedy by sa Ashrit nepokúsil aspoň o jeden rekord.

Aké ďalšie rekordy má na svojom konte?[/size][/co­lor]

Na svojom konte má najväčšiu tenisovú raketu sveta s priemerom 1,2 metra,** najväčšie lízatko na svete, ktoré váži tri tony či 25-metrovú hojdačku.** Američan, ktorý pracuje ako manažér nápravného zariadenia, uplynulý rok na chodúľoch úspešne vyliezol na vrchol 2864 metrov vysokej hory Mount Baden-Powell v Kalifornii. „On žije a dýcha pre to, čo znamená Guinness,“ uviedol riaditeľ organizácie zaoberajúcej sa rekordami Alistair Richard. „Jeho filozofia znie, že nič nie je nemožné.“

„Páči sa mi, keď sa rekord javí ako bláznivý. Potom sa ľudia vyškierajú a zabávajú, aj keď vedia, aké ťažké muselo byť ho dosiahnuť,“ **hovorí Ashrita, ktorý silu a inšpiráciu pre svoje rekordy získava vďaka každodennej meditácii. V tom, aký je zmysel jeho snaženia, má Newyorčan jasno:// **„Chcem ľuďom ukázať, že pre naše činy neexistujú žiadne hranice.“//

student24/webnoviny foto: welt.de

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM