Erik Bojničan Životný štýl Životný štýl

Má len 16, no jeho fotky vás chytia za srdce: Dominik zaznamenáva nefalšovanú krásu Hlohovca

Mladému fotografovi Dominikovi Pechovi (16) učarovalo fotenie. Na konte má už nespočetné množstvo záberov a tomuto koníčku sa venuje už od mala. Objektív často mieri aj na Hlohovec a jeho okolie. Prinášame vám jeho fotky, ktoré určite potešia vaše oči.

Ilustračný obrázok k článku Má len 16, no jeho fotky vás chytia za srdce: Dominik zaznamenáva nefalšovanú krásu Hlohovca
Zdroj: Dominik´s Photography

Hoci má Hlohovčan Dominik Pecho fungujúci pod umeleckým menom „Dominik´s Pho­tography,“ iba 16 rokov, s fotením má už bohaté skúsenosti. Jeho najlepšou vizitkou sú práve fotky samotné . Pre náš portál porozprával viac o svojej najväčšej vášni.

Najskôr nám opíš, ako si sa dopracoval k fotografovaniu…

Celé to začalo, tým, že som ešte na základnej škole začal chodiť na turistický krúžok, kde som objavoval krásy prírody a častokrát to boli naozaj pekné zážitky. Preto som sa rozhodol si postupom času (v roku 2011) kúpiť svoj prvý digitálny fotoaparát a tieto zážitky a krásy zdokumentovať. Začalo ma to baviť až tak, že fotím doteraz.

V dnešných časoch sa veľa mladých venuje foteniu. Nemáš strach z konkurencie?

Strach z konkurencie určite nemám. Naopak, určite by som rád nadviazal kontakt a s tou konkurenciou spolupracoval, poprípade sa poradil. Všetci sa predsa stále učíme a nejaká dobrá rada sem-tam neuškodí.

Ako podľa teba vyzerá dokonalá fotka?

Myslím, že žiadna fotografia nenesie titul „dokonalá,“ ale každá napriek tomu niečím dokonalá je. Jednou z tých mnohých dokonalostí môže byť to, že fotograf – či malý, alebo veľký – dá záberu srdce.

Spomenieš skúsenosti, ktoré už máš za sebou?

Moje skúsenosti… Určite som začínal zbierať skúsenosti v škole, kedy o mne vedeli, že mám zrkadlovku a aj čo-to s ňou viem odfotiť kvalitnejšie. Od školy sa to neskôr presunulo aj na fotenie väčších akcií ako nejaké stretnutia, koncerty, svadba, fotenie na svadobné alebo maturitné oznámenie, fotenie do časopisu… A tiež som sa zapojil do fotografických súťaží, v ktorých sa mi podarilo získať aj prvé priečky.

Fotil si už niekedy na zákazku?

Samozrejme aj to už bolo a verím v to, že ešte aj bude. Priebeh takéhoto fotenia je najprv o dohode s osobou, ktorá ma o fotenie záujem. Je potrebné stanoviť miesto, čas fotenia a iné termínové záležitosti. Keď už príde k foteniu v prvom rade je dôležitá komunikácia s modelom a neskôr vystihnutie toho čo danej osobe svedčí. (uhol pohľadu, póza…)

Sú nejaké pocity, ktoré svojou tvorbou vyjadruješ?

Pre mňa je fotografovanie vždy o pocitoch, hlavne keď môžem fotiť čo chcem a to hlavne prírodu. Už len samotný strávený čas v prírode je skvelý pocit, ktorý sa snažím čo najlepšie vtesnať aj do cvaknutia zrkadlovky. A aby som bol konkrétnejší, tak väčšinou chcem vyjadriť šťastie, radosť, lásku… Keď je to niečo pochmúrne, tak sa tak musím cítiť aj ja.

Spomenieš si na kuriozity, ktoré sa ti stali pri fotografovaní?

Fúha. Možno niečo také, čo sa stalo už asi dosť fotografom, že v nesprávny čas prestala ísť technika alebo nejaká podstatná časť z nej. A potom jedine, náhla zmena počasia, ale asi nič veľké sa mi zatiaľ nestalo. Aspoň si nespomínam.

Kde v Hlohovci fotíš najradšej?

Ako ste si mohli všimnúť, tak mojím obľúbeným fotografickým objektom je náš kostol. Kostol by nemal chýbať v žiadnom meste, dedine… Je to proste pýcha nášho mesta a zaslúži si väčšiu pozornosť. A okrem kostola je moje obľúbené miesto na fotenie zámocká záhrada a Urbánok, kde sa dajú fotiť aj portréty ľudí.

Kde sa vidíš vo svojej budúcnosti?

Vo svojej budúcnosti sa vidím… hm… dosť ťažko povedať, ale aspoň predstava je, že by som pracoval s fotografiou, možno videom a grafickým dizajnom. Ale to je ešte ďaleko.

Ozrejmi čitateľom, čo ťa posúva vpred…

Keď aj nemám možno niekedy náladu a chuť ísť opäť do nejakej akcie s foťákom, tak sa vždy nájde niekto vôkol mňa (či už na facebook-u moji fanúšikovia, alebo niekto z priateľov, rodiny), kto mi podá pomocnú ruku a povzbudí ma. Ak chceme niečo v živote dosiahnuť, nedokážeme to sami. Všetci potrebujeme nejakú tú pomocnú ruku, ktorá nás ženie vpred, potom to už ide ľahko.

Dominikove zábery z Hlohovca a okolia si môžete vychutnať v priloženej fotogalérii. Máte aj vy zaujímavý koníček, zábery, či námet? Ozvite sa nám na bojnican@global24.sk

Môže vás zaujímať:

Nočná búrka nad Hlohovcom: Sánka dole z FOTIEK Dominika, trik ako na to vnútri:)

Hlohovský fotograf Matej (26) o svojom remesle: Cestovanie je pre mňa najväčšia inšpirácia

Hlohovský fotograf Matúš Lošonský: Na týchto miestach fotím zaľúbencov najradšej!

FOTO, ktoré si nenechajte ujsť: Mladík zaznamenáva krásy Hlohovca a okolia
17
Galéria
Zdroj: Dominik´s Photography
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM