Jaroslav Dodok Rôzne

Niektorí školu končia, iní začínajú :)

Hoci dnes sa končí školský rok a deti čakajú prázdniny, v Levoči sa uskutoční Letná škola vyšehradských štúdií. Úvodné hodiny budú v pondelok 2. júla a vyučovanie potrvá až do 10. júla.

//„Letná škola v Levoči je určená študentom slovenského jazyka z troch univerzít – z Bieloruskej štátnej univerzity v Minsku, z Jagelonskej univerzity v Krakove a Varšavskej univerzity v Poľsku,“ //vysvetľuje hlavný organizátor podujatia Peter Milčák, ktorý je zároveň lektorom slovenského jazyka a kultúry na Bieloruskej štátnej univerzite v Minsku.

[blockquote] Zámerom letnej školy je podľa neho rozšíriť a zatraktívniť možnosti štúdia s cieľom zlepšiť nielen úroveň ovládania slovenského jazyka, ale podrobnejšie oboznámiť študentov aj s kultúrou a históriou krajín v stredoeurópskom priestore, teda krajín tzv. Vyšehradskej štvorky. [/blockquote] „Preto by súčasťou letnej školy nemali byť len prednášky a cvičenia z jazyka, ale aj z literatúry, teatrológie či histórie, a to s ťažiskom na Slovensko, jeho kultúru a históriu, no s presahom do susedných krajín,“ dodal Milčák, ktorý pôsobil aj štyri roky na University of Warsaw v Poľsku a jeden rok učil slovenčinu aj v Kanade v sobotnej škole pod správou Toronto Catholic District School Board.

Zároveň by súčasťou programu mali byť prekladateľské dielne zo slovenčiny do ruštiny a do poľštiny a večer autorského čítania za prítomnosti autorov zo Slovenska, Čiech, Poľska a Maďarska. Letná škola má aj poznávací rozmer, keďže na programe sú tri celodenné výlety, konkrétne do Vysokých Tatier, Slovenského raja a Košíc.

**Lektormi Letnej školy budú vysokoškolskí pedagógovia z piatich stredoeurópskych univerzít jednotlivých krajín. **Viacerí z nich majú podľa Milčáka skúsenosť s vyučovaním slovenského jazyka ako cudzieho jazyka. Letná škola vyšehradských štúdií je organizovaná vďaka finančnej podpore Medzinárodného vyšehradského fon­du.

student24/tasr foto: aiesec

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM