Jaroslav Dodok Ostatné

Nočné dobrodružstvo s literatúrou

Milovníci kníh si môžu už čoskoro vychutnať nočné čítanie v rámci akcie Noc literatúry, ktorá sa uskutoční v niekoľkých európskych mestách vrátane Košíc. Na východe Slovenska sa k podujatiu 16. mája pripoja aj knižnice v Prešove, Rožňave, Vranove nad

Riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice Iveta Hurná dnes na Noc literatúry pozvala aj mladých ľudí: ,,Všetci budeme účastní veľkého medzinárodného projektu," avizovala Hurná. Akcia bude bezplatná.

V Košiciach bude čítať výber zo súčasnej európskej literatúry spolu šesť osobností na rozličných miestach, medzi nimi spisovateľka Oľga Feldeková, prozaik Silvester Lavrík, česká spisovateľka Dora Čechova, riaditeľ košického Štátneho divadla Peter Himč, herečka Ingrid Timková a viceprimátorka Košíc Renáta Lenártová.

[size=14][color=#cc0000]­Každý kto príde, dostane pečiatku[/color][/si­ze]

[blockquote]Čítanie sa začne od 18.00 h do 22.00 h, na jednom mieste potrvá 15 minút, nasledovať bude presun na ďalšie miesto. „Máme predstavu, že príde skupinka ľudí, ktorá bude putovať,“ povedala Hurná. Účastníci dostanú všade pečiatku, a tí, ktorí ich vyzbierajú zo všetkých šiestich miest, kde sa bude čítať, sa zaradia do žrebovania o knihy.[/bloc­kquote]

Košické čítania sa uskutočnia pri Dolnej bráne, v Košickej ortodoxnej synagóge na Zvonárskej ulici, v kníhkupectve Artfórum na Mlynskej, vo Verejnej knižnici J. Bocatia na Hlavnej ulici, v Bábkovom divadle na Alžbetinej ulici. Záverečnou bodkou nočného čítania v Košiciach bude hudobný program Katky Koščovej v Knižnici pre mládež mesta Košice na Tajovského.

[size=14][color=#cc0000]­Noc literatúry sa tento rok zameria na mládež[/color][/si­ze]

[blockquote] Věra Meďašová z Českého centra priblížila, že európske podujatie v Prahe zaujme aj 10.000 ľudí. „Je to vždy zaujímavá akcia,“ povedala Meďašová. Vyzýva na účasť hlavne mladých ľudí. „Stále menej a menej sa číta.“ Cieľom je podľa nej zároveň priblížiť dané mesto, kde sa uskutočňuje.// „Preto je na netradičných miestach,“// priblížila.[/bloc­kquote]

Prvýkrát sa podujatia na východnom Slovensku zúčastní napr. Hornozemplínska knižnica, v Rožňave chcú prilákať hlavne mladých ľudí, ktorým budú čítať pod hviezdami. Trebišov akciu organizuje tretíkrát, tentoraz pozve aj domácich hercov.

Európske putovanie literatúry organizuje v Košiciach občianske združenie Slniečkovo, Knižnica pre mládež mesta Košice a České centrum v Bratislave.

student24/tasr

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie