Kornel Kubík Životný štýl

OBRAZOM: Mladá umelkyňa tvorí fascinujúce portréty z audiokaziet

Audiokazety zažili najväčší rozmach koncom minulého storočia, dnes väčšinou zostali už len nostalgickou spomienkou. Americká umelkyňa Erika Simmons sa im však rozhodla vdýchnuť nový život. Zo starých magnetických pások vyrába detailné portréty, ktoré si dokonca „zahrali“ v klipe Bruna Marsa.

Ilustračný obrázok k článku OBRAZOM: Mladá umelkyňa tvorí fascinujúce portréty z audiokaziet
Zdroj: YouTube.com

Rodáčku z Orlanda, ktorá vyštudovala ruskú literatúru a pritom zostávala zaujatá fyzikou a matematikou, to k umeniu začalo ťahať až po dokončení vysokej školy, keď objavila diela umelca Kena Knowltona. „Keď som zbadala jeho diela, všetko do seba zrazu zapadlo, umenie už pre mňa nebola len dekorácia. Knowlton dokáže vyrobiť Einsteina z kocky či Jacquesa Cousteaua z mušlí,“ hovorí 30-ročná umelkyňa, ktorá sa ihneď pustila do experimentovania.

„Trhala som všetko, čo mi prišlo pod ruku, až som objavila starú škatuľu s magnetofónovými kazetami a povedala si – no jasné,“ spomína Američanka, ktorá stihla z pásky vytvoriť ikonické portréty Michaela Jacksona, Johna Lennona, Beatles, Marilyn Monroe či Kurta Cobaina.

Pásky v klipe Just the Way You Are

„Snažím sa zachytiť ducha uplynulého storočia za použitia predmetov z tejto doby. Dúfam, že moja práca inšpiruje ľudí, aby zmenili svoj vzťah k okolitému prostrediu a uvedomili si jeho relatívnu hodnotu. Rozdiel medzi tým, čo je bezcenné a neoceniteľné, niekedy oddeľuje len tenká línia,“ vysvetlila umelkyňa, ktorej tvorba sa objavila aj vo videoklipe k piesni Just the Way You Are od Bruna Marsa.

Erika pri svojej práci najčastejšie používa staré audiokazety, do tvorby však zahŕňa aj VHS kazety či staré knihy. Medzi jej známe diela patrí aj portrét Williama Shakespeara, ktorý vytvorila z úryvkov jeho sonetov alebo portrét Clauda Moneta, ktorý vznikol z jeho vlastných ťahov štetcom. Väčšinu materiálu pritom získava od cudzích darcov z celého sveta. „Je ich skutočne veľa. Myslím, že ľudia chcú radšej žiť s vedomím, že ich staré kazety boli dobre využité, aj keď ich už nikto nepočúva,“ uviedla umelkyňa, ktorej práca na jednom portréte často zaberie aj niekoľko týždňov. „Mám túto prácu rada a ľuďom sa páči. Ak sa to zmení, pohnem sa ďalej,“ dodala kazetová kráľovná.

Jej obrazy na fotkách a tiež v klipe nájdete hore v galérii.

Mladá umelkyňa tvorí fascinujúce portréty z audiokaziet
10
Galéria
Zdroj: Webnoviny.sk
Mladá umelkyňa tvorí fascinujúce portréty z audiokaziet
1
Galéria
Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM