Jaroslav Dodok Rôzne

Obrazom: Študenti bojovali za učiteľov, politikov vypískali

Viac ako tisícka študentov a pracovníkov 12 škôl, hlavne gymnázií a stredných škôl, sa dnes zišla pred úradom vlády v Bratislave, aby protestovali proti tomu, že vláda s odborármi pripravuje dohodu o požiadavkách zamestnancov školstva poza ich chrbát.

Ilustračný obrázok k článku Obrazom: Študenti bojovali za učiteľov, politikov vypískali
Foto: Jaroslav Dodok

Študenti si doniesli transparenty s textami Nevzdelané stádo politikom vyhovuje, Podpor aj ty učiteľský štrajk, Kvalitné vzdelávanie – o dôvod menej utekať za hranice, Komenský – učiteľ národov, Naša vláda – vymetač názorov alebo len jednoducho Stačilo!

Vláda nerozumie dnešnému protestu učiteľov a študentov pred úradom vlády, keďže kabinet na čele s premiérom Robertom Ficom počas dňa aj v noci rokuje o zlepšení podmienok pre učiteľov, uviedla hovorkyňa predsedu vlády Beatrice Hudáková.

„Vo včerajších nočných hodinách rokovala so zástupcami školských odborov a dnes s predstaviteľmi ZMOS a VÚC. Vítame konštruktívny prístup drvivej väčšiny škôl na Slovensku, kde sa učitelia i žiaci vrátili do tried a takto čakajú na výsledky rokovaní,“ dodala.

Dav sa od úradu vlády presunul pred budovu parlamentu, kde ich čakali policajné pásky. Počas pochodu kričali, aby vláda pridala učiteľom desať percent. Protestujúci podporujú šesť bratislavských stredných škôl, ktorých zamestnanci naďalej zostávajú v štrajku napriek tomu, že ho oficiálne vedenie školských odborov prerušilo.

„My jednoducho chceme vytvoriť tlak aj na odborárov aj na vládu, aby tie požiadavky, ktoré samotné odbory deklarujú, boli splnené,“ zdôraznil šéf odborovej organizácie na Gymnáziu L. Sáru Slavomír Drahoš. Prezradil, že zvažujú možnosť striedavej formy štrajku. „Každý deň by štrajkovala len jedna škola,“ spresnil s tým, že finančný tlak je veľký a týždeň štrajku im odoberá 160 – 170 eur v čistom z platov.

Braňo Kočan z Gymnázia Ladislava Sáru zdôraznil, že už má dosť odsúvania hromadiacich sa problémov v školstve, dohôd uzavretých za zatvorenými dverami a výhovoriek na zložitosť ekonomickej situácie. Dodal, že už má aj dosť štrajkovania a rád by sa vrátil do školy a učil.

Podľa predstaviteľa Gymnázia Metodova nastal čas, aby ukázali, že sa veci dajú meniť. „Všimnite si, ako my dospelí sme si zvykli na mafiu, korupciu, aroganciu a hlúposť. Jednoducho kto iný, ak nie vy to môže zmeniť. A kedy, keď nie dnes,“ vyhlásil.

Obrazom: Študenti bojovali za učiteľov, politikov vypískali
10
Galéria
Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM