Jaroslav Dodok Ostatné

OBRAZOM: Zraz najkrajších amerických áut a veteránov

Toto leto sa už po štvrtýkrat konalo stretnutie amerických áut a veteránov Fridays US&Oldtimer Cars Meeting na parkovisku obchodného centra Danubia v Bratislave. Zrazy sa konajú od mája do septembra, vždy prvý piatok v mesiaci podvečer o šiestej hodi

Počasie augustovému stretnutiu skutočne prialo, čo sa prejavilo účasťou mnohých majiteľov prevažne amerických áut, ale aj počtom návštevníkov, ktorí si prišli obzrieť silné a hlučné stroje, nevídané bežne v premávke. Okrem nich sa pri autách pristavovali aj okoloidúci ľudia, ktorý prišli do obchodného centra iba na nákupy.

Zvuk motorov, vôňa benzínu [/size][/color]

Už krátko pred šiestou hodinou bolo možné na parkovisku vzhliadnuť zopár amerických vozidiel, ale ľudia mali najväčší zážitok z postupného príchodu áut po oficiálnom začiatku, keď si mohli vychutnať ich špecifický zvukový prejav v plnej kráse. Niektorí majitelia nešli hneď hľadať voľné miesto na zaparkovanie, ale spravili si ešte menší okruh po parkovisku, aby potešili ucho návštevníka.

Nechýbal Mustang, Cadillac, ani Corvetta[/size][/co­lor]

Diváci obdivovali okrem áut z minulého storočia aj ich novšie a výkonnejšie verzie. K videniu boli prístupné niekoľké verzie asi najpopulárnejšieho amerického auta Ford Mustang. Ďalej stojí za spomenutie Ford Cortina, Shelby Cobra, Cadillac, Pontiac, Chevrolet Camaro a Corvetta, Dodge Ram a mnohé iné zaujímavé autá nielen americkej produkcie. Aj keď najviac áut bolo pochopiteľne z Bratislavy, nechýbali ani účastníci z Českej republiky a Rakúska.

Na novšom modeli Ford Mustangu GT California Special z roku 2007 prišiel Ernest (25), ktorý si auto požičal od otca. Ten ako malý dostal model Mustangu od svojho otca. Odvtedy sa mu páčili a keď dospel a mohol si ho finančne dovoliť, tak si jeden kúpil. Auto používajú aj na každodenné jazdenie do práce, či na nákupy. **,,Treba rátať s tým, že je to drahšie vozenie, priemerná spotreba je okolo 12 – 13 litrov na 100 km, ale vždy sa nájdu nejaké peniaze na natankovanie,“ **dodal Ernest.

Auto ako zo Saint Tropez[/size][/co­lor]

Juraj (51) prišiel na stretnutie na Shelby Cobre z roku 1965, okrem ktorej vlastní aj Ford GT, Ford Mustang Convertible z roku 1966 a Ford Mustang Shelby GT 350. Na otázku čím mu americké autá učarovali odpovedal: **,,Mustang je kult, je to auto, ktoré som chcel odmalička, odkedy som videl film Žandár zo Saint Tropez.“ **

Celkový dojem narúša neohraničenie areálu na parkovisku, po minulé roky to bolo riešené natiahnutou páskou. Medzi americké autá a veterány sa tak občas zamiešali aj zaparkované vozidlá návštevníkov obchodného centra. Na druhú stranu, aj pre menej znalého automobilového nadšenca by nemal predstavovať problém rozlíšiť, ktoré autá prišli na Fridays US&Oldtimer Cars Meeting.

Na záver akcie, okolo ôsmej hodiny, sa väčšina áut pripravila v zástupe na ceste pri parkovisku, aby sa potom spoločne vydali na spanilú jazdu po Petržalke.

student24/Matej Dugovič foto: Matej Dugovič

auta zraz
44
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie