Jaroslav Dodok Rôzne

Petíciu za spravodlivé školstvo podpísalo vyše 20-tisíc ľudí

Hnev, nespokojnosť a protesty na školách ani zďaleka neutíchajú. Už viac ako 23-tisíc ľudí podporilo petíciu za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie slovenského školstva, určenú poslancom parlamentu.

Ilustračný obrázok k článku Petíciu za spravodlivé školstvo podpísalo vyše 20-tisíc ľudí
Foto: Jaroslav Dodok

Petíciu spustili ešte v novembri minulého roku súkromné a katolícke školy, ako aj stavovské a mimovládne organizácie. Snažia sa vyzbierať 100-tisíc podpisov a vyzvať poslancov, aby zmenili podľa nich likvidačné školské zákony a dali ich do súladu s Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami.

Petičné hárky sú k dispozícii na súkromných, cirkevných aj verejných školách. Informácia o miestach, kde je možné petíciu podpísať, je aj na webovej stránke www.skolskapeticia.sk. Organizátori petície sa cítia vážne znepokojení stavom, vývojom a financovaním vzdelávania na Slovensku.

Učitelia sú nedocenení

„Práca učiteľov je hlboko nedocenená, školy sú existenčne ohrozené, finančné prostriedky určené na vzdelávanie a mimoškolskú činnosť sa presúvajú a používajú na celkom iné účely,“ uviedli.

Podľa nich fungovanie základných a stredných škôl, ako aj školských zariadení zásadne a negatívne ovplyvnia novely školských zákonov prijaté minulý rok.

Aké sú požiadavky?

Organizátori petície žiadajú poslancov, aby dali novely školských zákonov do súladu s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi. Chcú, aby prijali zákony, ktoré zabezpečia pre všetkých zamestnancov v školstve adekvátne navýšenie miezd.

Ďalej chcú odstrániť zo školskej legislatívy ustanovenia, ktoré umožňujú odlišné zaobchádzanie s neverejnými školami a školskými zariadeniami v porovnaní s verejnými.

Zlý stav v školstve podľa organizátorov petície spôsobuje nielen odmeňovanie zamestnancov školstva nad hranicou minimálnej mzdy, ale aj nekontrolovateľné financovanie škôl a školských zariadení prostredníctvom rozpočtov samospráv a diskriminačná politika pri financovaní školskej dochádzky a záujmovej činnosti detí.

Petíciu podporili Asociácia súkromných škôl a školských zariadení, Združenie katolíckych škôl, Komora učiteľov, Nové školské odbory, Združenie občanov miest a obcí Slovenska, občianske združenie Nová voľba a rodičia z Iniciatívy rodičov za dobré školy.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM