Jaroslav Dodok Životný štýl

PREKVAPENIE. Vysokoškoláci, čo chľastajú sú šťastnejší

Študenti vysokej školy, ktorí pravidelne "žúrujú" a opíjajú sa alkoholom, bývajú šťastnejší ako tí, ktorí sa viac venujú učeniu a zábave sa skôr vyhýbajú. Podľa sociologičky je opíjanie sa symbolom vyššieho statusu na vysokej škole.

Vyplýva to zo štúdie, ktorej výsledky predstavili na výročnom stretnutí Americkej sociologickej asociácie v Denveri.

Informácie poskytli absolventi[/si­ze][/color]

Autori štúdie požiadali ešte v roku 2009 absolventov jednej z fakúlt na severozápade USA, aby vyplnili dotazník. V ňom mali uviesť to, koľko zvyknú počas štúdií piť a tiež to, do akej miery sú šťastní. Dotazník vyplnilo celkovo 1595 ľudí, ktorí za odmenu dostali zdarma jednu pizzu.

Tí študenti, ktorí uviedli, že pravidelne chodievajú na párty, kde vypijú minimálne štyri poháriky v prípade žien a päť pohárikov v prípade mužov, bývali šťastnejší ako jedinci, ktorí to s alkoholom vôbec nepreháňali. „Opíjanie sa je symbolom vyššieho statusu na vysokej škole,“ uviedla spoluautorka štúdie Carolyn L. Hsu, ktorá pôsobí ako sociologička na Colgate University. [blockquote]##Spôsob ako zapadnúť[/size][/co­lor] „Je to jednoducho to, čo silní, bohatí a šťastní študenti na internátoch robia. Ak sa študenti s nižším statusom (podľa prieskumu chudobnejší jedinci, ženy, nebelosi, gejovia, lesby, bisexuáli či transgender ľudia) opíjajú, znamená to, že sa snažia dostať k výhodám tých ostatných. Náš prieskum ukázal, že to funguje.“[/bloc­kquote]

Opíjanie sa, aby zapadli, teda zvyšuje ich pocit šťastia[/size][/co­lor]

„Po pár pivách sa slabší študenti cítia ako členovia Beverly Hills Country Clubu,“ poznamenal psychiater Mark Jaffe.** „Zistenie, že ľudia pijú, aby si zlepšili sociálny status, nie je nič nové,“** uviedol zase odborník na konzumáciu alkoholu medzi mladými David Jernigan z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.

„Veď aj odborníci v oblasti marketingu úmyselne pracujú s takouto motiváciou,“ povedal Jernigan, ktorý ako príklad použil reklamu na škótsku whisky Johnnie Walker z 90. rokov. [blockquote]##Pitie sprevádza nechránený sex a problémy[/size][/co­lor] Opíjanie sa na početných párty však nie je iba doménou ľudí z nižších vrstiev. Tejto činnosti sa venujú aj študenti s veľmi dobrým postavením, ktorí si takto upevňujú svoj status.

//„Opíjanie sa je nevyhnutné, aby človek pocítil všetky benefity plynúce z jeho vysokého postavenia,“ //uviedla Carolyn L. Hsu. Napriek obrovskej snahe obmedziť pitie na vysokých školách zostáva konzumácia alkoholu jedným z najväčších problémov na amerických univerzitách.[/bloc­kquote]

Alkohol priťahuje problémy[/size][/co­lor]

„Opíjanie sa naďalej predstavuje veľké zdravotné riziká,“ povedal Tom Parker, riaditeľ pre komunikáciu neziskovej organizácie Lines for Life, ktorá bojuje proti závislostiam a samovraždám. Podľa Národného inštitútu pre nadmernú konzumáciu alkoholu a alkoholizmus čelí každoročne takmer sedemstotisíc študentov útoku iného opitého študenta.

„Viac ako štyristotisíc študentov vo veku osemnásť až dvadsaťštyri rokov má každoročne pre alkohol nechránený sex a asi dvadsaťpäť percent opíjajúcich sa študentov má pre alkohol problémy so štúdiom,“ uviedol Parker.

student24/webnoviny foto: sita

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM