Peter Dóža Rôzne

Študenti na Lučeneckom gymnáziu prežili noc plnú inšpirácii

Na gymnáziu Boženy Slančíkovej Timravy práve prežívame večer plný inšpiratívnych ľudí. No noc len začína. Sledujte ju s nami.

Ilustračný obrázok k článku Študenti na Lučeneckom gymnáziu prežili noc plnú inšpirácii
Foto: Peter Dóža

Po príchode sme si zložili vaky, spacáky a všetky potrebné náčinia. Rozdelili sme sa do tried. Z jednej počuť gitary, z druhej smiech detí.

Počas večera sa zúčastníme niekoľkých prednášok a workshopov. Mená ako Branislav Hámorník (poslanec BBSK), Ľubomír Činčura (Nepál), Dávid Koronczi (galéria Priestor), Peter Balko (réžia) či Ivan Siláči (OZ YOUNG FOLKS).

(20:00)

Aktuálne z prednášky Branislava Hámorníka.

Prednáša o rozdelení štátnej moci, predostruje problematiku byrokracie či už na úradoch alebo priamo v politike. Padajú otázky týkajúce sa verejných ciest, ich stavu a následnej oprave.

(20:30)

Ľubomír Činčura- Zážitky z Nepálu

Rozpráva nám svoje zážitky z Nepálu. Prešiel celú krajinu. Nádherné fotky, ktoré si so sebou odniesol nám vyrážajú dych. Úplne sa zžívame s jeho slovami . Skromnosť nepálskych ľudí sála z jeho slov. Po niekoľkých minútach máme pocit, že sme v Nepále boli s ním.

(21:40)

Emo Morháč- Závislosti adolescentov

S úplnou ľahkosťou preberáme všetky druhy závislostí. Otvorene sa rozprávame. „Kto z vás ešte nevidel porno?“ To bola prvá otázka, ktorú sme ako študenti dostali… Bulímia a anorexia. „Naberie si dve špagety, zje ich, omáčkou potrie tanier a budí dojem že zjedla koľko mala.“ Šokujúce prípady dievčat a chlapcov, ktorí podľahli tejto závislosti. Snažia sa dosiahnuť svoju váhovú ideu.

(22:15)

Ivan Siláči- YOUNG FOLKS LC

Po krátkej prestávke si všetci sadáme a nechávame sa uniesť myšlienkami plánmi a víziami. Prezentácia s fotkami už realizovaných podujatí ako napríklad, Hug Day, Park(ing) Day, Medzihmla. Všetky nás pohltili do atmosféry undergroudového povedomia mesta Lučenec. Následne sme nahliadli do návrhu ako zmeniť napríklad park pred gymnáziom. Rozpútala sa dlhá diskusia. Nápady a návrhy sa liali. Po pár minútach máme všetci chuť vybehnúť von a ľahnúť si do trávy. Dýchať čerstvý vzduch. Počúvať hudbu, čítať knihy a rozprávať sa o ďalšom koncerte, ktorý sa v Kultúrnom Centre YOUNG FOLKS LC uskutoční.

(23:00)

Dávid Koronczi- Minulosť, prítomnosť a budúcnosť fotografa galérie PRIESTOR

Eufória z Ivanovej prednášky ešte stále trvala. Po horúcej diskusii bol správny čas na umenie ako také. Prezentácia Dávidových fotiek, nám dokázala, že aj na fotky sa dá pozerať inak. Dozvedeli sme sa čo robí rád, čo robí, aby prežil a aj čo robí, aby bol rád niekto iný. Videli sme krásne práce rôznych autorov, ktorý mali svoje výstavy v galérii PRIESTOR v Lučenci. Nestačili sme sa rozplývať nad fascinujúcimi fotkami, sochami a inštaláciami. Do prezentácie vstúpi pani riaditeľka a prinesie so sebou priam až domácu atmosféru v podobe štrúdle. Diskutujeme o priebehu fotenia. Prípravy, spôsob fotenia, až po samotné vyvolávanie.

Prezentácie sú pri konci a odchádzame s plnou hlavou krásnych myšlienok. S vedomím, že Lučenec nie je mesto na zahodenie. Aj keď niekedy vyzerá ako ufúľané káča, vieme, že sa mení v krásnu labuť.

Noc v škole
18
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM