Jaroslav Dodok Univerzity

S najvyššími platmi rátajú študenti technických fakúlt

Rozdiel medzi platom, aký očakáva vyštudovaný informatik a vyštudovaný pedagóg, je v niektorých prípadoch viac ako 500 eur. Z absolventov vysokých škôl očakávajú najvyššie platy tí, ktorí vyštudovali na technických fakultách.

Ilustračný obrázok k článku S najvyššími platmi rátajú študenti technických fakúlt
Foto: Jaroslav Dodok

Aké nároky majú na plat absolventi vysokých škôl?

Rozdiel medzi platom, aký očakáva vyštudovaný informatik a vyštudovaný pedagóg, je v niektorých prípadoch viac ako 500 eur. Vyplýva to z prieskumu portálov Profesia.sk a Platy.sk. Informovala o tom Marcela Glevická zo spoločnosti Profesia.

Vyšší ako priemerný plat vysokoškolsky vzdelaných ľudí chcú po škole zarábať absolventi piatich fakúlt. Všetky sú technického zamerania. Najnižšie zárobky očakávajú absolventi, ktorí skončili pedagogické fakulty. Tí, ktorí vlani skončili Fakultu elektrotechniky a informatiky na Slovenskej technickej univerzite (STU), vo svojich životopisoch pri hľadaní si práce uvádzajú, že ich nástupný plat by mal byť 1 283 eur mesačne.

Podobné platy očakávajú aj absolventi Fakulty informatiky a informačných technológií STU. Približne o sto eur nižšie platové očakávania majú absolventi Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. „Prvé tri fakulty, ktorých absolventi majú najvyššie platové očakávania, majú spoločné, že ide o fakulty informatiky a zároveň, že obidve univerzity sídlia v Bratislave,“ povedal projektový manažér online prieskumu Platy.sk Miroslav Dravecký.

Dopĺňa, že postoje študentov sú opodstatnené. Priemerný plat ľudí s vysokoškolským vzdelaním je 1 159 eur mesačne, v informačných technológiách až 1 500 eur. Priemerný plat v Bratislavskom kraji je necelých 1 200 eur.

Nižší ako priemer

S najnižšími platmi vo svojom budúcom zamestnaní rátajú pedagogickí absolventi. Priemerný očakávaný plat ľudí s vyštudovanou Pedagogickou fakultou Katolíckej univerzity, Prešovskej univerzity, Trnavskej univerzity aj Univerzity Mateja Bela je nižší ako je priemerný plat v celom hospodárstve.

Medzi absolventov s najnižšími očakávanými platmi patria tiež mladí ľudia, ktorí skončili Fakultu humanitných a prírodných vied na Prešovskej univerzite. V Prešovskom kraji je priemerný hrubý mesačný plat ľudí s vysokoškolským vzdelaním 891 eur, čo je v ostatných krajoch skôr priemerný hrubý mesačný plat ľudí celkovo, vysvetľuje Dravecký. „Absolventi dvoch fakúlt z Prešovskej univerzity teda prispôsobujú svoje platové očakávania kraju, odkiaľ pochádzajú,“ dodáva.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM