Kornel Kubík Univerzity

STU ocenila naj študentov: Navrhujú prístroje pre nepočujúcich aj auto, ktoré jazdí samo

Študent, ktorý navrhuje ako uľahčiť komunikáciu nepočujúcim, prvý Slovák, ktorý sa zúčastnil na Majstrovstvách sveta v behu na 100 metrov či mladý vedec, ktorý vyvíja automatický samonavigovací automobil.

Ilustračný obrázok k článku STU ocenila naj študentov: Navrhujú prístroje pre nepočujúcich aj auto, ktoré jazdí samo
Zdroj: TASR

Títo mladí ľudia patria k 40 študentom, ktorých pri príležitosti Dňa študentov dnes ocenil rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Robert Redhammer. Okrem ocenenia všetci získajú aj mimoriadne finančné štipendium. Podľa predstaviteľov univerzity študenti dostanú maximálne po 450 eur.

Pavol navrhuje prístroje pre nepočujúcich

Ocenený študent Pavol Vaško z Fakulty architektúry STU sa venuje navrhovaniu a dizajnu moderných prístrojov pre nepočujúcich. Tie im môžu uľahčiť zachytávanie komunikácie v prostredí, kde nemôžu odčítať z pier hovoriaceho ako napríklad v aute či na prednáškach.

Adam ako prvý Slovák bežal na MS na 100 metrov

Adam Zavacký (na fotografii s rektorom) z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU je viacnásobným víťazom Majstrovstiev Slovenska v behu na 100 metrov, aj v behu na 60 metrov, na Majstrovstvách Európy obsadil 13. miesto a na Majstrovstvách sveta 41. miesto. „Mám slovenský rekord v behu na 100 metrov. Som prvým slovenským šprintérom, ktorý bežal na Majstrovstvách sveta v disciplíne na 100 metrov,“ povedal Zavacký. Dodáva, že zladiť vrcholový šport a štúdium je veľmi ťažké, keďže má rôzne sústredenia a študovať musí často mimo školy.

Dávid vyvíja špeciálne vozidlo

Dávid Rau z Fakulty informatiky a informačných technológií STU sa venuje robotike. Vo svojom výskume sa pokúša vyvíjať vozidlo použiteľné v priemysle alebo v záchranárskych systémoch. „Mohlo by sa využiť, keď napríklad v tuneloch vznikne nejaké nebezpečenstvo a je potrebné tam dopraviť materiál alebo hasičské zariadenie,“ povedal o svojom výskume študent. Projekt je vo výskumnej fáze. „Určite to má potenciál, participuje na tom veľa ľudí. Snažíme sa to prezentovať a ukazovať a zháňať na to financie cez rôzne projekty, lebo je to dosť finančne náročné,“ doplnil ocenený študent.

Dnešní študenti majú možnosti, aké predtým neboli

Rektor STU študentom pripomenul ich potenciál. „Veď práve ľudia, ktorí študujú na vysokých školách, rozbehli na Slovensku celé odvetvie priemyslu. IT sektor ekonomiky na Slovensku v posledných rokoch stále rastie, a to práve vďaka univerzitám a študentom,“ zdôraznil rektor. Študenti podľa neho dnes majú možnosti, ktoré predchádzajúce generácie nemali. "S rozbehnutím start-upu vám pomôžeme v univerzitnom inkubátore a o pár rokov ho možno predáte a kúpite si väčšiu firmu,“ adresoval študentom roka Redhammer.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie