Jaroslav Dodok Ostatné

Študenti oslavujú výročie Erasmu, vďaka ktorému cestujú po Európe

Študijný program Erasmus, vďaka ktorému majú mladí ľudia možnosť študovať v inej krajine Európy, oslavuje svoje 25. výročie aj v Košiciach. Svoje zážitky zo štúdií, ale aj jedlá z kuchyne domovskej krajiny, ponúkajú počas dnešného dňa zahraniční štud

„Fungujeme v 11 pobočkách na Slovensku, v týchto dňoch prechádzame po mestách a prezentujeme verejnosti a študentom možnosti štúdia v zahraničí a možnosti praxe,“ priblížil pre TASR prezident Erasmus Network Slovensko Miroslav Hajnoš. Vďaka Erasmu vycestovalo do krajín Európy za štúdiom už okolo 15.000 slovenských študentov.

Košická pobočka Erasmu zastrešuje tri univerzity – Univerzitu P. J. Šafárika, Technickú univerzitu a Univerzitu veterinárskeho lekárstva a farmácie. Ročne na nich absolvuje semestrálne štúdium niekoľko desiatok študentov z Európy. Podľa Hajnoša, slovenských študentov vycestuje do zahraničia aspoň dvojnásobne viacej. Pobočka v Košiciach pomáha zahraničným študentom zvyknúť si v novej krajine, pripravuje pre nich kultúrny program a tiež im pomáha pri cestovaní.

[size=14][color=#cc0000]­Kam študenti najradšej cestujú?[/color][/si­ze]

Pre Slovákov je najzaujímavejšou krajinou pre štúdium Španielsko.// „Aj Francúzsko, Turecko, ale aj Česká republika, či okolité krajiny,“// vymenoval ďalej Hajnoš. Mladí Slováci dostávajú na svoje štúdium a život vo vybranej európskej krajine finančné granty. Tie sa pohybujú od 300 eur nahor, v závislosti od miesta ich pobytu.

V novom návrhu programu Erasmus pre všetkých, sa pre roky 2014–2020 plánuje zvýšenie rozpočtu o 70 percent. „Aby necestovalo za jeden akademický rok 200.000 študentov, ale dvojnásobne viac,“ vysvetlil Hajnoš.

student24/tasr ilustračné foto: sita/student24

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie