Peter Dóža Univerzity

Študenti zo slovenských univerzít píšu Európsky denník: Online kniha má už 23 kapitol

Ste študentom vysokej školy a rozmýšľate, či máte alebo nemáte ísť na výmennú mobilitu v rámci projektu Erasmus? Ešte stále váhate a neviete sa rozhodnúť? Práve projekt Európsky denník vám môže pomôcť.

Ilustračný obrázok k článku Študenti zo slovenských univerzít píšu Európsky denník: Online kniha má už 23 kapitol
Foto: Peter Dóža

Európsky denník vám pomôže rozhodnúť sa

Miroslav Hajnoš v spolupráci s Paneurópskou mládežou na Slovensku vytvoril projekt, ktorý má názov Európsky denník. Od leta minulého roku tu študenti, ktorí boli na výmennou pobyte v zahraničí prinášajú svoje skúsenosti, zážitky a svoje pocity sa snažia sprostredkovať pre ostatných mladých ľudí.

Celý príbeh denníka je postavený na napísaní online knihy, ktorá zachytáva príbehy študentov študujúcich v zahraničí a popisuje ich mobilitu. Do tejto knihy môže prispieť každý, kto sa prostredníctvom programu Erasmus dostal do zahraničia. Začiatok projektu nám opísal jeden z hlavných organizátorov projektu Miroslav Hajnoš. „Tento príbeh má dlhšiu históriu, počas svojho štúdia som bol členom Erasmus Student Network, kde sme pomáhali zahraničným študentom na Slovensku a zároveň motivovali slovenských študentov, aby išli študovať do zahraničia. Prvou knihou, ktorú sme zrealizovali bola Banska2GO! kde zahraniční študenti v Banskej Bystrici opisujú svoj Erasmus u nás,“ zaspomínal si na začiatky, ktoré predchádzali vytvoreniu Európskeho denníka.

Po knihe Banska2GO! nasledoval Európsky denník

„Ďalším krokom bola myšlienka vytvoriť Európsky denník, po skončení projektu Banska2GO prišiel nápad, že teraz pre zmenu napíšu slovenskí študenti o ich študijnom pobyte Erasmus, ale teraz to bude jeden príbeh nás všetkých! Pretože Erasmus spája Európanov,“ dodal Miroslav Hajnoš. Online kniha vzbudila v radoch mladých ľudí veľký záujem. Hajnoš prezradil, že už počas prvého týždňa sa prihlásilo viac ako desať ľudí, ktorí chceli prispieť svojim príbehom do denníka. Nádejná novinárka sa tiež podelila o svoje skúsenosti

Jednou z tých, ktorí sa podieľali na vytvorení kapitoly v denníku bola aj študentka žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku Dominika Koštialiková. Mladá študentka absolvovala počas zimného semestra tohto školského roku Erasmus študijný pobyt v nemeckom meste Passau. „Na Erasmus do Nemecka som išla preto, lebo moja prvá voľba, Brno, zlyhala. Je to vyspelá krajina s rozvinutým systémom školstva, hoci nemčina nie je až taká atraktívna, ako napríklad angličtina, rozhodla som sa vyskúšať to. A vôbec ma moja voľba nemrzí. Keby som sa dostala do Česka alebo do Poľska, bola by som v podmienkach podobných tým, ktoré mám doma, aj kultúrne. Nemci majú úplne inú mentalitu, ako slovanské národy a práve to som chcela zažiť, aspoň nakrátko,“ prezradila dôvod svojho pobytu v Nemecku. A čo jej Erasmus pobyt v Nemecku dal? „Jazyk som sa učila od prímy, z nemčiny som aj maturovala. Ale musím priznať, že na vysokej škole počas dvoch rokov som zabudla väčšinu, čo som vedela, preto som mala obavy, ako zvládnem jazyk. Spoliehala som sa najmä na angličtinu. Ale nastali situácie, keď angličtina nestačila a bolo treba použiť nemčinu. Do takých situácií som sa na Slovensku nemala ako dostať a práve prekonávať sa a robiť niečo, čo nám nie je úplne prirodzené, vychádzať zo svojej komfortnej zóny, veľa naučí. Myslím, že hlavne toto mi po Erasme ostane na celý život,“ povedala študentka žurnalistiky.

Erasmus zážitky bude rozprávať aj svojim deťom

Tretiačka na Katedre žurnalistiky v Ružomberku prezradila, že opustiť domov na niekoľko mesiacov s pocitom, že sa tak skoro nevrátite domov nie je ľahký. Rovnako ťažké je zvyknúť si na povinnosti, ktoré sa týkajú skúšok či rôznych vybavovaní od ubytovania cez školské záležitosti až po samotné upratovanie a staranie sa o chod svojho bývania. „Kontrolovať si financie a spraviť si rozpočet na celý pobyt, to bola pre mňa novinka. Ťažko niekto môže hovoriť o tom, že niečo v živote zažil, keď sa nedostal ďalej ako 200 kilometrov od svojho rodného mesta, na intrák. Študentský život je presne to obdobie medzi detstvom a dospelosťou, kedy už cítite váhu zodpovednosti a sú na vás kladené isté nároky, ale nie je to na tej istej úrovni, ako keď ste živiteľ trojčlennej rodiny s povinnosťou platiť účty,“ povedala Dominika.

A dôvod, prečo sa rozhodla o svoje skúsenosti s ostatnými ľuďmi podeliť je úplne jednouchý. „Rozhodla som sa o svojej skúsenosti napísať. Aby tí, ktorí ešte majú možnosť využiť tú šancu a vycestovať, ju neprepásli. Aspoň budem mať o čom rozprávať deťom :),“ dodala na záver študentka žurnalistiky Dominika Koštialiková.

Online kniha nemá stanovený presný termín ukončenia

Príbeh zatiaľ nemá stanovený termín, kedy sa dopíše. Určí podľa vývoja, tempa publikovania a celkového dojmu príbehu. Po dokončení bude kniha vytlačená a publikovaná pre verejnosť. Keby ste sa chceli podeliť o svoje skúsenosti z výmenného študijného pobytu alebo si online denník prečítať, tak kliknite na ODKAZ

Student24/Simona Ivančáková foto: facebook

Rýchle správy

Najčítanejšie