Kornel Kubík Univerzity

Súťaž Podnikateľský nápad roka vyhrali študenti: Pozrite si na videu, čo výnimočné vytvorili

Hlavnú cenu a zároveň cenu verejnosti v súťaži Podnikateľský nápad roka 2013 získali študenti informatiky Slovenskej technickej univerzity. Vytvorili logopedickú počítačovú hru Speekle, ktorá deti učí správnu výslovnosť.

Ilustračný obrázok k článku Súťaž Podnikateľský nápad roka vyhrali študenti: Pozrite si na videu, čo výnimočné vytvorili
Foto: Kornel Kubík / Zdroj: Dnes24.sk

Speekle sa skladá z niekoľkých častí – z Talklandu, čo je „svet hier“, pomocou ktorých sa deti učia zábavnou formou správne vyslovovať hlásky. Napríklad správne vyslovená hláska „s“ či „š“ dokáže uspať draka a trpaslík tak môže ukradnúť poklad. Správne vyslovená hláska „z“ či „ž“ zasa pomôže vzlietnuť ose.

„Pri vývoji platformy sme spolupracovali s logopédmi, zistili sme, že za viacero problémov s výslovnosťou u detí môže ochabnuté, resp. nedostatočne vyvinuté svalstvo jazyka. Začali sme sa zamýšľať nad tým, ako by sme sa na tento problém mohli zamerať v našom systéme. Výsledkom je náš vlastný algoritmus, ktorý realizuje sledovanie jazyka, ‚tongue tracking‘ – dokážeme zachytávať pohyby špičky jazyka,“ vysvetlila Veronika Štrbáková z tímu.

Študenti sa chystajú svoju platformu rozvíjať. "Postupne pracujeme na hre, v ktorej bude dieťa práve pomocou jazyka ovládať ponorku a iba vtedy, ak budú pohyby jazyka správne, dokáže splniť úlohy v hre,“ hovorí Peter Demčák, zodpovedný v tíme za „game design“.

Hry sú však len jednou časťou celého riešenia. Speekle je užitočný aj pre logopéda, ktorý vidí štatistiky o tom, ako sa dieťaťu darilo pri domácich cvičeniach vo forme hry a vie si prehrať kľúčové momenty jednotlivých sedení, získa teda prehľad o úsilí a progrese, ktorý jeho malý pacient vykonal.

Víťazný tím musel pri vypracovaní platformy zvládnuť spracovanie zvuku v počítači, modely pre sledovanie jazyka a programovanie a dizajn hier. Majú však aj ďalšie plány. „S projektom určite neskončíme ani po finále súťaže, chceme ho dotiahnuť do praxe. Najradšej by sme však boli, keby sa platforma šírila prostredníctvom logopedických centier či ambulancií, pretože tak bude môcť výsledky dieťaťa sledovať konkrétny lekár či lekárka a prípadne upravovať online obtiažnosť hry, aby dieťa nebolo zbytočne demotivované či naopak, dostatočne rýchle napredovalo,“ hovorí Miroslav Šimek z víťazného tímu.

To, ako Speekle funguje, si môžete pozrieť vo videogalérii vpravo.

Uspel aj najmenší USB kábel na svete

Ocenenie primátora mesta Bratislava a cenu za bratislavský Podnikateľský nápad roka si odniesli mladí dizajnéri s detským nábytkom villo.in. Podnikateľským nápadom pre investora sa stal CulCharge, najmenší nabíjací USB kábel na svete z dielne mladých podnikateľov z Piešťan.

„Zámerom súťaže Podnikateľský nápad roka je ukázať mladým ľuďom, že podnikať sa oplatí a že úspešné nápady majú mnoho tvárí. Práve cez víťazov by sme mladých ľudí na Slovensku radi motivovali k naštartovaniu vlastných biznisov, ako alternatívy zamestnať sa po škole. Ocenení získajú finančnú investíciu, ale aj potrebné poradenstvo v oblasti podnikania, financií, právne služby či podporu v reklame a PR,“ vraví Ján Solík, predseda Združenia mladých podnikateľov Slovenska, ktoré súťaž organizuje.

Foto: Združenie mladých podnikateľov Slovenska

Súťaž Podnikateľský nápad roka vyhrali študenti: Pozrite si na videu, čo výnimoč
1
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM